16.07.2024
Analizy i raportyZmiany w przepisach

Planowane jest 75 tys. umów kredytu #na Start w 2025 r., limit wniosków na I kw. - 25 tys.

W przyszłym roku zostanie zawartych 75 tys. umów kredytu mieszkaniowego #naStart, w kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu - po 50 tys., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o kredycie. Jednocześnie zaplanowano limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.

"Przyjęto, że dla wniosków o kredyt mieszkaniowy #naStart złożonych w 2025 r. (przy założeniu rozpoczęcia przyjmowania wniosków o kredyt z dniem 15 stycznia 2025 r.) kredyty będą uruchamiane kwartalnie na poziomie odpowiadającym założonym dla pierwszego roku kwartalnym limitom rejestracji wniosków o kredyt (25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw., i po 15 tys. w III i IV kw. 2025 r.)" - czytamy w OSR.

W przypadku wniosków o kredyt złożonych w kolejnych latach założono, że udział uruchomionych kredytów w trakcie poszczególnych kwartałów danego roku w okresie 2026-2027 wyniesie po 25%.

Przyjęto, ze program ma umożliwić sfinansowanie maksymalnie 175 tys. kredytów mieszkaniowych udzielonych z dopłatami do rat, przy założeniu zawarcia do końca 2025 r. na nowych zasadach 75 tys. umów kredytowych (zakładane wejście w życie rozwiązań i rozpoczęcie przyjmowania wniosków o kredyt z dniem 15 stycznia 2025 r.) oraz udzieleniu w kolejnych 2 latach funkcjonowania programu po 50 tys. kredytów rocznie.

Jednocześnie w OSR określono też liczbę kredytów mieszkaniowych #naStart, udzielanych jako kredyt konsumencki.

"W przypadku kredytów mieszkaniowych #naStart udzielanych jako kredyt konsumencki z dopłatą do rat założono, że liczba wniosków kredytowych i zawartych na ich podstawie umów kredytowych wynosiła będzie rocznie 4 tys. Podstawową formą budowy mieszkań w związku z którą udzielany będzie ww. kredyt są przedsięwzięcia współfinansowane preferencyjnym kredytem BGK udzielanym w ramach wprowadzonego w 2015 r. programu SBC" - czytamy w OSR.

Założenie dotyczące udzielania po 2026 r. i w kolejnych latach kredytów konsumenckich #naStart na poziomie 4 tys. rocznie zakłada wprowadzenie po zakończeniu programu SBC nowego programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego i spółdzielczego lokatorskiego, podano także.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii