Planowane jest 75 tys. umów kredytu #na Start w 2025 r., limit wniosków na I kw. - 25 tys.
W przyszłym roku zostanie zawartych 75 tys. umów kredytu mieszkaniowego #naStart, w kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu - po 50 tys., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o kredycie. Jednocześnie zaplanowano limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.
"Przyjęto, że dla wniosków o kredyt mieszkaniowy #naStart złożonych w 2025 r. (przy założeniu rozpoczęcia przyjmowania wniosków o kredyt z dniem 15 stycznia 2025 r.) kredyty będą uruchamiane kwartalnie na poziomie odpowiadającym założonym dla pierwszego roku kwartalnym limitom rejestracji wniosków o kredyt (25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw., i po 15 tys. w III i IV kw. 2025 r.)" - czytamy w OSR.
W przypadku wniosków o kredyt złożonych w kolejnych latach założono, że udział uruchomionych kredytów w trakcie poszczególnych kwartałów danego roku w okresie 2026-2027 wyniesie po 25%.
Przyjęto, ze program ma umożliwić sfinansowanie maksymalnie 175 tys. kredytów mieszkaniowych udzielonych z dopłatami do rat, przy założeniu zawarcia do końca 2025 r. na nowych zasadach 75 tys. umów kredytowych (zakładane wejście w życie rozwiązań i rozpoczęcie przyjmowania wniosków o kredyt z dniem 15 stycznia 2025 r.) oraz udzieleniu w kolejnych 2 latach funkcjonowania programu po 50 tys. kredytów rocznie.
Jednocześnie w OSR określono też liczbę kredytów mieszkaniowych #naStart, udzielanych jako kredyt konsumencki.
"W przypadku kredytów mieszkaniowych #naStart udzielanych jako kredyt konsumencki z dopłatą do rat założono, że liczba wniosków kredytowych i zawartych na ich podstawie umów kredytowych wynosiła będzie rocznie 4 tys. Podstawową formą budowy mieszkań w związku z którą udzielany będzie ww. kredyt są przedsięwzięcia współfinansowane preferencyjnym kredytem BGK udzielanym w ramach wprowadzonego w 2015 r. programu SBC" - czytamy w OSR.
Założenie dotyczące udzielania po 2026 r. i w kolejnych latach kredytów konsumenckich #naStart na poziomie 4 tys. rocznie zakłada wprowadzenie po zakończeniu programu SBC nowego programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego i spółdzielczego lokatorskiego, podano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- 25.10.2024InfrastrukturaSpołecznaZmiany w przepisach
Polska 2050 złożyła projekt ustawy dot. remontów oświetlenia ulicznego przez gminy
Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji prawa energetycznego, dotyczący odblokowania możliwości eksploatacji, remontów, przebudów oraz budów oświetlenia ulicznego przez gminy oraz uelastycznienia przepisów ws. modernizacji oświetlenia w technologii LED, wynika z uzasadnienia do projektu.