PMR Market Experts: Branża chemii budowlanej odnotuje odbicie w 2025 r.
Indeks koniunktury w branży chemii budowlanej osiągnął 22,1 pkt w 2025 r., najlepszy wynik od sześciu lat. Wzrosty widoczne są we wszystkich segmentach rynku, ale najsilniejsze odbicie zanotowano w przypadku wylewek i podkładów podłogowych (+7,7 pkt) oraz zapraw murarskich, wynika z raportu PMR Market Experts.
"Rekordowy wynik na rynku chemii budowlanej z 2022 r., który był efektem boomu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym, został przygaszony przez dwa lata spadków spowodowanych wysoką inflacją i rosnącymi kosztami. Liczby mówią same za siebie: w 2023 roku rynek zmniejszył się w ujęciu ilościowym o 11,3%, a rok później spadł o kolejne 6,6%. Jednak dane z 2024 roku i prognozy na 2025 rok wyraźnie pokazują odbicie" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi "Rynek chemii budowlanej w Polsce 2025".
"Po dwóch latach spadków widzimy wyraźne symptomy odbudowy - zarówno w sferze inwestycji budowlanych, jak i poziomie popytu na chemię budowlaną. Co ważne, indeks koniunktury (rodzaj wskaźnika obrazującego zmiany w gospodarce) osiągnął najwyższy poziom od 2019 roku. Rosnąca liczba pozwoleń na budowę, odblokowane środki unijne i wzrost aktywności inwestorów pozwalają z optymizmem patrzeć na 2025 rok" - skomentował business unit director w PMR Market Experts Szymon Jungiewicz, cytowany w materiale.
Indeks koniunktury w branży chemii budowlanej osiągnął w 2025 roku poziom 22,1 pkt - to najlepszy wynik od sześciu lat. Wzrosty widoczne są we wszystkich segmentach rynku, ale najsilniejsze odbicie zanotowano w przypadku wylewek i podkładów podłogowych (+7,7 pkt) oraz zapraw murarskich.
"We wszystkich analizowanych segmentach odnotowaliśmy wyraźny wzrost wartości wskaźnika względem ubiegłego roku. Spodziewamy się, że ten pozytywny trend utrzyma się także w nadchodzących kwartałach. Coraz większa aktywność inwestycyjna i stopniowe ożywienie w sektorze budowlanym to wyraźne sygnały, że przed rynkiem chemii budowlanej rysują się dobre perspektywy" - dodał Jungiewicz.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 16.07.2025BiznesPrzetargiInfrastruktura
Oferta Budimexu za 174,1 mln zł netto wybrana na budowę obwodnicy Radomska
Oferta Budimexu, warta 174,1 mln zł netto, została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu, którego przedmiotem jest budowa obwodnicy Radomska w ciągu drogi krajowej nr DK42 i DK91 wraz z rozbudową DK 91 i budową mostu na rzece Warcie w województwie łódzkim (3 odcinki), podała spółka. Termin realizacji inwestycji to 39 miesięcy od dnia podpisania umowy.
- 15.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
BIG InfoMonitor: 45% przedsiębiorców planuje inwestować w rozwój biznesu w ciągu roku
W rozwój biznesu planuje inwestować ponad 45% przedsiębiorców w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy wobec 30% przed rokiem (w II kw. ub.r.), wynika z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor. Na rozwój nastawieni są przede wszystkim przedstawiciele sektora usług i produkcji.
- 14.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
CBRE: Transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych wzrosły do ok. 1 mld euro w II kw.
Inwestycje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przekroczyły 1 mld euro w II kwartale br., co oznacza wzrost o blisko połowę w ujęciu kwartalnym, wynika z danych CBRE. Najwyższą kwotę ulokowano w sektor magazynowy (48%), na kolejnych miejscach znalazły się sektory biurowy i handlowy.
- 09.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
KPMG: 7 na 10 Polaków regularnie korzysta z AI, 55% ukrywa to przed pracodawcą
Regularne użytkowanie sztucznej inteligencji deklaruje 69% Polaków, co plasuje nas powyżej średniej światowej, wynika z raportu KPMG. Jednocześnie 90% nie zna obowiązujących przepisów dotyczących AI, a ponad połowa pracowników wykorzystujących narzędzia oparte na sztucznej inteligencji w miejscu pracy ukrywa ten fakt przed pracodawcą.
- 04.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
Projekcja NBP: Wzrost PKB wyniesie 3,6% w br.; 3,1% w 2026 r., 2,5% w 2027 r.
Wzrost PKB sięgnie 3,6% w 2025 r., a następnie spowolni do 3,1% w 2026 r. oraz spowolni do 2,5% w 2027 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). Bilans czynników niepewności dla dynamiki PKB oraz inflacji CPI w horyzoncie projekcji jest zbliżony do symetrycznego.