Prezes PKO BP: Potrzebna ustawa regulująca problem CHF i standardowy model umowy
Warszawa, 29.11.2023 (ISBnews) - Problem kredytów frankowych powinien zostać rozwiązany na drodze ustawowej, uważa prezes PKO Banku Polskiego Dariusz Szwed. Według niego, należy wypracować standardowy model umowy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej późniejszego podważenia.
"Bez ustawy, która reguluje te rozwiązania [problemu ryzyka kredytów CHF], będziemy jako sektor bankowy wciąż zmagać z niepewnością" - powiedział Szwed podczas Kongresu Bankowości Detalicznej. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym kongresu.
Sprawą, którą powinna regulować taka ustawa jest model zawierania ugód. Jak poinformował, PKO BP miał na koniec września 34 tys. zawartych ugód na ok. 50 tys. złożonych wniosków. Podkreślił przy tym, że ugody zawierane są przed arbitrażem Komisji Nadzoru Finansowego i następnie zatwierdzana przez sąd.
"Ten kłopot [problem kredytów CHF] jest wciąż jeszcze przed nami. Wprawdzie widać trend schodzący, bo umowy się spłacają, kredytów jest coraz mniej, ale sektor będzie się z tym borykał jeszcze przez parę lat" - dodał prezes.
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski w niedawnym wywiadzie nie wykluczył rekomendowania ustawy, która w systemowy sposób rozwiązywałaby problem kredytów frankowych. Stwierdził, że nadzór powinien mieć "takie systemowe rozwiązanie ustawowe mieć przemyślane i opracowane", z zaznaczył jednak, że "interwencja za pomocą systemowego rozwiązania ustawowego" byłaby konieczna w przypadku nasilających się problemów ze spłacalnością kredytów hipotecznych, a ta sytuacja na razie nie występuje.
Zdaniem prezesa PKO BP, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości należy wypracować standardowy model umowy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej późniejszego podważenia.
Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) Leszek Pawłowicz poinformował, że EKF opracował projekt takiej wzorcowej umowy i przesłał do zaopiniowania do Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.