Prezes UOKiK zapowiada, że wesprze frankowiczów opinią prawną w sporach z bankami
Warszawa, 25.08.2023 (ISBnews) - Banki nie mają prawa do waloryzacji kapitału pożyczonego frankowiczom na mieszkania, gdy umowa kredytowa została unieważniona, ocenia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny. Deklaruje, że UOKiK może wesprzeć frankowicza własną opinią prawną.
"Nasze stanowisko w tym zakresie jest jednoznaczne. Uznajemy, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że banki nie mają prawa do wynagrodzenia czy innych świadczeń ekonomicznych, z wyjątkiem zwrotu kapitału, który został wypłacony" - powiedział Chróstny w rozmowie z portalem 300Gospodarka.
"W sytuacji, gdy w polskich sądach zapadają wyroki niekorzystne dla konsumentów, ich pełnomocnicy konsumentów mają prawo zażądać uzasadnienia i mogą się odwołać do sądu wyższej instancji. Konsumenci mogą również wystąpić o indywidualny pogląd w sprawie do prezesa UOKiK - jesteśmy w stanie wówczas wesprzeć konsumentów naszą opinią prawną" - podkreślił w rozmowie z portalem.
Prezes wskazał, że obecne działania banków, które w sądach próbują uzyskać potwierdzenie, iż należy im się waloryzacja kapitału pożyczonego w ramach kredytów z CHF, nawet gdy umowa kredytowa została unieważniona, UOKiK uznaje za niczym nieuzasadnione.
Zapowiedział też, że Urząd przedstawi wkrótce szczegółowe stanowisko prawne odnoszące się do tej kwestii.
W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni polskie sądy kilka razy w różnych sprawach wydały wyroki korzystne dla banków. Stanęły na stanowisku, że mimo, iż umowa została uznana za nieważną to bankom należy się waloryzacja, a sam zwrot pożyczonego kapitału to za mało.
"Bankowcy szukają obecnie sposobu, aby ograniczyć finansowe skutki poważnych błędów, które oni i ich poprzednicy popełnili. Te działania, w naszej opinii, są nieetyczne i bezpodstawne. Podkreślę jeszcze raz: w sytuacji, gdy dochodzi do upadku umowy w wyniku klauzul abuzywnych wprowadzonych do umowy przez bank, przedsiębiorca nie może osiągnąć korzyści ekonomicznych z tytułu naruszenia prawa, którego się dopuścił. W związku z tym również waloryzacja nie jest w naszej opinii bankom należna" - dodał Chróstny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 23.01.2025Banki
Bank Pekao: Inwestycje wzrosną dzięki samorządom i inwestycjom infrastrukturalnym
Bank Pekao spodziewa się wzrostu inwestycji w 2025 roku, będzie on jednak napędzany głównie przez sektor publiczny, poinformował ekonomista Banku Karol Pogorzelski.
- 22.01.2025BankiAnalizy i raporty
Bank Millennium: Szczyt inflacji: 5,2-5,3% w marcu; obniżki stóp proc. - od połowy 2025 r.
Inflacja osiągnie swój szczyt na poziomie 5,2-5,3% r/r w marcu br., natomiast do celu inflacyjnego banku centralnego powróci w 2026 r., prognozuje Bank Millennium. Przestrzeń do obniżek stóp procentowych bank widzi w II połowie tego roku i oczekuje, że sięgną nie więcej niż 100 pb.
- 22.01.2025BankiAnalizy i raporty
Bank Millennium: Wzrost PKB przyspieszy do 3,7% w 2025 r. z ok. 2,8% w ub.r.
Wzrost PKB Polski przyspieszy do 3,7% r/r w 2025 r. - głównie ze względu na wzrost inwestycji w środki trwałe - z ok. 2,8% r/r odnotowanych w ub.r., prognozuje Bank Millennium.
- 22.01.2025BankiAnalizy i raporty
Wnorowski z RPP: Obniżka stóp proc. możliwa jest najwcześniej w III kw. 2025 r.
Dyskusja o rozpoczęciu obniżek stóp procentowych może rozpocząć się przy okazji publikacji marcowej lub lipcowej projekcji inflacyjnej banku centralnego, natomiast do samej obniżki może dojść najwcześniej w III kw. 2025 r., ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski.
- 21.01.2025BankiAnalizy i raporty
PKO BP widzi przestrzeń do 1. obniżki stóp w maju; cięcia po 100 pb w 2025-2026 (aktual.)
W dzisiejszej depeszy uwzględniamy (w tytule) dokonane przez PKO BP na platformie X doprecyzowanie, że oczekiwania co do obniżek stóp opiewają na po 100 pb w 2025 i 2026 r. (i dodajemy akapit z cytatem z platformy X po 3. akapicie w depeszy).