Prezydent podpisał nowelę dot. wydłużenia terminu na poprawę dostępności budynków
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zapewnianiu dostępności budynków osobom ze szczególnymi potrzebami, która wydłuża obowiązywanie obecnych przepisów wykonawczych w tym zakresie z 60 do 84 miesięcy, podała Kancelaria Prezydenta.
"Celem regulacji jest wydłużenie czasowego zachowania w mocy przepisów wykonawczych wydanych na podstawie […] ustawy Prawo budowlane […] , w tym rozporządzenia ministra infrastruktury […] w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie […], z 60 miesięcy do 84 miesięcy" - czytamy w komunikacie.
Wydłużenie tego okresu skutkuje możliwością dokończenia prac nad nowym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które jest istotne z punktu widzenia prowadzenia procesu inwestycyjno-budowlanego, przy jednoczesnym zapewnieniu uczestnikom tego procesu odpowiedniej vacatio legis oraz możliwości przeprowadzenia szczegółowych analiz i uzgodnień z przedstawicielami poszczególnych branż celem opracowania optymalnych regulacji, podano także.
Ponadto w ustawie zaproponowano nowelizację o dokumentach publicznych polegającą na wydłużeniu z 5 lat do 7 lat ważności dokumentów publicznych kategorii trzeciej wydawanych na podstawie przepisów dotychczasowych, wytwarzanych według wzoru określonego w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, które nie spełniają wymagań minimalnych zabezpieczeń określonych w tej ustawie.
W ustawie zaproponowano także nowelizację przepisu określającego maksymalny limit wydatków w 2024 r. przekazywanych do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na realizację zadań wynikających z ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym, czyli przeznaczonych na finansowanie bezpiecznego kredytu 2% z 941 000 000 zł do 1 190 000 000 zł.
Ustawa co do zasady ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
Państwa UE zaakceptowały opóźnienia w zakresie raportowania dot. zrównoważonego rozwoju
Państwa członkowskie poparły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący opóźnienia stosowania przyszłych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju i należytej staranności, podała Komisja.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
MRPiPS powołało zepsół ds. reformy PIP, która może wejść w życie 30 VI 2026 r.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), podał resort. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zgodzi się na proponowane zmiany, będą one musiały wejść w życie do 30 czerwca 2026 r.
- 08.04.2025Zmiany w przepisach
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze Klucze”. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał br. Nowy program mieszkaniowy ma ruszyć już od 2026 r.
- 01.04.2025Zmiany w przepisach
Pełczyńska-Nałęcz jest 'prywatnie' za podatkiem katastralnym płaconym od 3. mieszkania
W umowie koalicyjnej nie przewidziano wprowadzenia podatku katastralnego, ale minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia "prywatnie", że taka danina powinna obowiązywać posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.
- 21.03.2025BiznesZmiany w przepisach
BIG InfoMonitor: Nowe regulacje wpływają na kondycję branży drzewnej i meblarskiej. Kto na nich zyska, a kto straci?
Marzec to miesiąc, w którym warto przyjrzeć się drzewom. Nie tylko dlatego, że wraz z początkiem wiosny budzą się do życia, ale też z powodu Światowego Dnia Lasu i Dnia Stolarza, które przypadają właśnie w tym miesiącu. Branża drzewna i meblarska odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wartości produkcji. W ostatnich latach jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami ekonomicznymi. Szczególnie nad producentami mebli zebrały się czarne chmury. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK zaległe zobowiązania producentów mebli wzrosły w rok o 23 proc. do blisko 336 mln złotych.