Prezydent podpisał nowelę ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi SP
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która zakłada, że do nieruchomości i ich części przeznaczonych w planie ogólnym gminy na cele inne niż rolne nie stosuje się zakazu sprzedaży, podała Kancelaria Prezydenta.
"Wprowadzona […] zmiana przewiduje, że do nieruchomości i ich części przeznaczonych w planie ogólnym gminy na cele inne niż rolne nie stosuje się zakazu sprzedaży określonego w art. 1 nowelizowanej ustawy" - czytamy w komunikacie.
Zgodnie z przepisem w okresie 10 lat od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości, ich części oraz udziałów we współwłasności nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zawarto też regulację przejściową, stanowiącą, że do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie przez plan ogólny gminy rozumie się studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
W uchwalonych przepisach nowelizacji zawarto odwołanie do obowiązującego rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów nowelizujących ustawę z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 18.09.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przedsięb. przemysłowych wzrosła o 0,7% r/r w VIII; konsensus: +0,5% r/r
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,7% r/r w sierpniu 2025 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym spadła o 7,1%.
- 18.09.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 6,9% r/r w sierpniu: konsensus: +0,4%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 6,9% r/r w sierpniu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 8,9%.
- 18.09.2025Informacje z gospodarki
GUS: Płace w firmach wzrosły o 7,1% r/r, zatrudnienie spadło o 0,8% r/r w sierpniu
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) wzrosło o 7,1% r/r w sierpniu br., zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,8% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 17.09.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2% r/r w sierpniu
Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2% r/r w sierpniu 2025 r. wobec 2% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując finalne dane. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wyniósł 0,1%.
- 17.09.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Eurostat: Inflacja HICP w Polsce spadła do 2,7% r/r w sierpniu
Inflacja HICP w Polsce wyniosła 2,7% r/r w sierpniu 2025 r. wobec 2,9% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik spadł o 0,1%.