Projekt wprowadzający skalę charakterystyki energ. budynku od A+ do G - w konsultacjach
Projekt rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, wprowadzający skalę dla charakterystyki energetycznej budynków od A+ do G, gdzie A+ oznacza budynek lub część budynku o najlepszych energetycznych właściwościach użytkowych, zaś skala G - budynek o najgorszych właściwościach energetycznych, trafił do konsultacji.
"Przedstawiono charakterystykę energetyczną budynku w postaci klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G. Skala A+ charakteryzuje budynek lub część budynku o najlepszych energetycznych właściwościach użytkowych, zaś skala G oznacza budynek lub część budynku o najgorszych energetycznych właściwościach użytkowych" - czytamy w uzasadnieniu.
Następnie rozszerzono ocenę standardu energetycznego dla każdej z klas charakterystyki energetycznej w stosunku do dwóch wskaźników dla zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP oraz rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną netto ED. Uszczegółowiono zasady dotyczących obliczania dodatkowych składników energii końcowej aerotermalnej, geotermalnej i hydrotermalnej oraz uwzględniania tych składników w bilansie i udziale OZE, podano także.
Jak uzasadniono, wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G pozwoli w przyszłości na objecie programami wsparcia w szczególności budynków, w których znajdują się gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji, a także budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz budynków położonych na obszarach wiejskich.
Szczegółowo kwestie te mają zostać ujęte w Krajowym planie renowacji budynków. Ma to prowadzić do ciągłej poprawy efektywności energetycznej budynków, poprzez wprowadzenie systemu zachęt do przeprowadzania modernizacji, podano także.
Projekt zakłada również wprowadzenie dla wszystkich typów budynków obowiązku stosowania metody godzinowej do obliczania zapotrzebowania na energię, z dopuszczeniem jako wyjątku stosowania metody miesięcznej i godzinowej dla budynków mieszkalnych.
Ponadto zaproponowano nowe wzory świadectw charakterystyki energetycznej. Zmieniono formę graficzną świadectw charakterystyki energetycznej dla budynku i części budynku, wprowadzono klasy charakterystyki energetycznej budynków - rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną netto ED.
Określono również nowy sposób przedstawiania emisji CO2.
Celem nowych wzorów świadectw jest czytelność i przejrzystość w stosunku do odbiorów końcowych oraz ujednolicenie wzorów świadectw dla wszystkich państw członkowskich, podsumowano.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- 25.10.2024InfrastrukturaSpołecznaZmiany w przepisach
Polska 2050 złożyła projekt ustawy dot. remontów oświetlenia ulicznego przez gminy
Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji prawa energetycznego, dotyczący odblokowania możliwości eksploatacji, remontów, przebudów oraz budów oświetlenia ulicznego przez gminy oraz uelastycznienia przepisów ws. modernizacji oświetlenia w technologii LED, wynika z uzasadnienia do projektu.