
Przed nami Targi Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na pierwszą w tym roku, wiosenną edycję Targów Mieszkań i Domów w Expo Kraków. 9 i 10 marca będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
Ubiegły rok na rynku mieszkaniowym był nieprzewidywalny. Po niepokojącym spowolnieniu w 2022 zmiany zapoczątkowało złagodzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego zapisów Rekomendacji S – co znacznie poprawiło zdolność kredytową wielu potencjalnych nabywców. Potem temperatura już tylko rosła: zapowiedź nowego rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych przyspieszyła decyzje zakupowe inwestorów indywidualnych i osób, które już wyliczyły, że w obostrzeniach nowego projektu się nie zmieszczą. Słusznie przewidując, że start programu 1 lipca wydrenuje z oferty najciekawsze lokale, masowo ruszyli do biur sprzedaży.
W bankach tymczasem ustawiły się dawno niewidziane kolejki po kredyty. Szybko okazało się, że autorzy programu Bezpieczny Kredyt 2% sami nie spodziewali się takiego nim zainteresowania: optymistycznie założyli i zabezpieczyli środki na 50 000 kredytów do końca 2024 roku. Tymczasem tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy (do końca 2023) kredytów udzielono 56 000 – i tym samym wykorzystano wszystkie zabezpieczone w budżecie środki.
Tak ogromny popyt przełożył się znacząco na ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. W zależności od lokalizacji, za metr kwadratowy zapłacić dziś trzeba od 14 do nawet 25% więcej niż jeszcze rok temu.

Tymczasem nowy rząd zapowiada nowy program wsparcia kredytobiorców. Mieszkanie na Start 2024 (choć nawet nazwa nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzona) zapewne znów nakręci popyt. Obostrzeń dla ubiegających się o wsparcie w ramach nowego programu ma być co prawda więcej, ale nie zmienia to faktu, że znów umocni on przewagę popytu nad podażą. Rząd przeprowadza właśnie szeroko zakrojone konsultacje z analitykami, przedstawicielami środowiska deweloperów, ekonomistami – zapowiadając, że wsparcie kredytobiorców to tylko jedna z części kompleksowego planu poprawy sytuacji w polskim mieszkalnictwie.
Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków jest więc stopniowo przesuwany (ostatnio słychać o jesieni). Niezależnie jednak od tego, kiedy program nareszcie wystartuje, analitycy i doradcy są zgodni, że wobec tak przebranej po zeszłym roku oferty i niskiej podaży nowych inwestycji rynek na ponowne podsycanie popytu znów zareaguje podniesieniem cen. Czy warto zatem czekać z decyzją o zakupie?
Na pewno warto szybko zapoznać się z ofertą deweloperów, szczególnie lokali teraz wprowadzanych do sprzedaży. Popytać o programy rabatowe, które nadal oferują sprzedawcy. Sprawdzić możliwości finansowania zakupu u doradców kredytowych i zarezerwować wybrany lokal, uprzedzając konkurentów. Wszystko to będzie można zrobić na żywo, dopytując deweloperów o szczegóły i indywidualne warunki, na wiosennych Targach Mieszkań i Domów.

W jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą krakowskich deweloperów (m.in. Excon SA, Frax-Bud, Grupa Deweloperska START, Imperial Capital, Instal Kraków, INTER-BUD Developer, MB House Development, MJM Conrada, Modern Living Development, PROINS, Quercus, Semaco TF Investment, Super Krak i in.) i agencji nieruchomości (Kamil Kozłowski Krakowskie Nieruchomości, Superopcja) także tych oferujących inwestycje zagraniczne w Hiszpani i na Cyprze (m.in. Costa Dream Home, New Build Properties Spain, TEKCE).
Wśród wystawców znajda się też firmy oferujące lub budujące domy, wśród nich: EverWood, Kunert Mobilheime czy WOLF System). Na stoiskach doradców kredytowych i banków można będzie skonsultować możliwości kredytowania zakupu, ofertę zaprezentują m.in. Konsult, Phinance czy Garden of Finance. Wielu wystawców przygotowało specjalne targowe oferty promocyjne, dostępne tylko podczas imprezy.
Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy. Do dyspozycji zwiedzających będą aż dwie sale seminaryjne: Strefa Zakupu i Strefa Finansów. W pierwszej z nich eksperci podpowiedzą jak bezpiecznie kupić mieszkanie, jak je wykończyć i wyposażyć. W Strefie Finansów przedstawiciele instytucji finansowych, doradzą jak najkorzystniej sfinansować planowane zakupy, a także przyjrzą się bliżej zapowiadanemu rządowemu programowi wsparcia kredytobiorców.
W Strefie Wirtualnych Spacerów 3D Estate, dzięki interaktywnym Smart Makietom 3D, będzie można wirtualnie, na dotykowym ekranie, odwiedzić inwestycje okolicznych deweloperów oraz obejrzeć wykończone i wyposażone mieszkania, znajdujące się obecnie w sprzedaży.
Wstęp na targi jest bezpłatny!
SZCZEGÓŁY I PROGRAM TARGOWYCH ATRAKCJI
Targi Mieszkań i Domów
9-10 marca 2024 r.
sobota 10:00–17:00, niedziela 10:00–16:00
EXPO Kraków ul. Galicyjska 9
Źródło: Nowy Adres
- 07.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Archicom sprzedał 632 mieszkania, przekazał 380 w II kw. 2025 r.
Archicom, w ramach działalności własnej i w ramach zarządzania projektami mieszkaniowymi dla Grupy Echo Investment, sprzedał przedwstępnymi umowami sprzedaży i umowami deweloperskimi 632 lokale w II kwartale br. (z czego 104 umowy to bezpośrednio sprzedaż Grupy Echo realizowana przez Grupę Archicom), w porównaniu do 472 umów zawartych w II kwartale 2024 r. Liczba lokali przekazanych klientom wyniosła w tym czasie 380 (z czego 25 to bezpośrednio przekazania Grupy Echo realizowane przez Grupę Archicom), w porównaniu do 65 lokali przekazanych w II kwartale 2024 r., podała spółka.
- 04.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Develia sprzedała 748 lokali, przekazała 670 w II kw. 2025 r.; podtrzymuje cel roczny
Develia sprzedała na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych 748 lokali w II kw. br. wobec 911 w analogicznym okresie ubiegłego roku, podała spółka. W minionym kwartale deweloper przekazał 670 mieszkań w porównaniu do 459 w II kwartale 2024 r. Develia na koniec czerwca br. miała również zawarte 72 umowy rezerwacyjne, których znaczna część zostanie przekształcona w umowy deweloperskie w najbliższym okresie.
- 03.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Echo Investment pozyskało ponad 27 mln euro na projekt Swobodna SPOT we Wrocławiu
Echo Investment pozyskało z PKO Banku Polskiego kredyt budowlano-inwestycyjny o wartości 27,3 mln euro oraz 5 mln zł kredytu VAT, podała spółka. Środki zostaną przeznaczone na realizację projektu Swobodna SPOT we Wrocławiu, który docelowo zaoferuje ponad 41 tys. m2 powierzchni biurowej i handlowo-usługowej.
- 03.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Lokum Deweloper sprzedał 34 lokale, przekazał 24 w II kw. 2025 r.
Lokum Deweloper sprzedał 34 lokale w II kw. 2025 r. wobec 47 rok wcześniej, a rozpoznał w wyniku 24 (rok wcześniej: 52), podała spółka. Ponadto na koniec okresu grupa miała zawarte 16 umów rezerwacyjnych, 518 lokali w ofercie i 740 w realizacji.
- 03.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Dom Development sprzedał klientom detal. 1000 lokali, przekazał 611 w II kw. 2025
Dom Development sprzedał na rynku detalicznym 1 000 lokali w II kw. br. wobec 943 w analogicznym okresie 2024 roku (wzrost o 6% r/r), a przekazał w tym czasie klientom 611 (rok wcześniej: 716), podała spółka. Dodatkowo deweloper przekazał 97 lokali na rzecz inwestora instytucjonalnego z segmentu PRS (Private Rental Sector). Spółka spodziewa się "solidnych" wyników finansowych za pierwszą połowę br., zarówno pod względem przychodów, jak i osiąganych marż.