04.09.2024
Finanse i kredytyInformacje ogólneAnalizy i raportyGospodarkaInformacje z gospodarki

RPP: Po ustaniu wpływu wzrostu cen energii inflacja powinna wrócić do średniookr. celu NBP

Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii - przy obecnym poziomie stóp procentowych - inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu banku centralnego, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). RPP oceniła, że na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy.

"W ocenie Rady, napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej. Rada ocenia, że ograniczająco na dynamikę cen konsumpcyjnych oddziałuje także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki. W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym. Jednocześnie inflacja jest istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii. W najbliższych kwartałach czynnik ten będzie nadal oddziaływał na roczny wskaźnik inflacji. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii - przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP - inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy" - czytamy w komunikacie.

Cel inflacyjny wynosi 2,5% +/- 1 pkt proc.

Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) była w ostatnich miesiącach relatywnie stabilna po wcześniejszym spadku, podał NBP.

"Wraz z relatywnie niską - mimo pewnego przyspieszenia - dynamiką aktywności gospodarczej ogranicza to dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych" - czytamy dalej.

Bank centralny zwrócił uwagę, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie. Zwrócił uwagę, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. było niższe niż rok wcześniej, jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie.

"W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - czytamy dalej.

RPP postanowiła dziś utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie z podstawową stopą referencyjną w wysokości 5,75%.

Na czwartek, 5 września br., na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii