RPP:Niepewność dot. kształtu polityki fiskal., regulacyjnej uzasadnia brak cięć stóp w XII
Warszawa, 06.12.2023 (ISBnews) - Niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację uzasadnia utrzymanie stóp procentowych bez zmian w grudniu, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). RPP oceniła, że obniżaniu inflacji sprzyja umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
"Rada ocenia, że napływające dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w polskiej gospodarce, która w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji. Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" - czytamy w komunikacie.
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, podtrzymała też RPP.
"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - napisał też bank centralny.
"Według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w listopadzie 2023 r. wyniósł 6,5% (wobec 6,6% w październiku br.). Uwzględniając dane GUS, można szacować, że do spadku inflacji w ujęciu rok do roku przyczyniło się przede wszystkim obniżenie inflacji bazowej, a także – choć w mniejszym stopniu – obniżenie rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. W przeciwnym kierunku oddziaływał natomiast wzrost rocznej dynamiki cen energii. W październiku br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były istotnie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach" - czytamy dalej.
RPP postanowiła dziś utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%. Konsensus rynkowy zakładał brak zmian.
Na czwartek, 7 grudnia br., na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 05.05.2025Informacje z gospodarki
GUS: Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących to 6,9% na koniec listopada 2024 r.
Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 6,9% na koniec listopada 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Na koniec listopada ub.r. cudzoziemców wykonujących pracę było 1 069,4 tys. - w tej liczbie 418 tys. cudzoziemców realizowało umowy zlecenia i pokrewne.
- 02.05.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do 2,7% w marcu
Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,7% w marcu 2025 r. wobec 2,6% miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Polska zanotowała najniższy wskaźnik bezrobocia po Czechach (2,6%), a przed Maltą (2,8%).
- 02.05.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,2% w marcu
Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,2% w marcu 2025 r. wobec 6,2% miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
- 02.05.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,2% r/r w kwietniu wg wst. danych
Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,2% r/r w kwietniu br. wobec 2,2% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując wstępne dane. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,6%.
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Goldman Sachs: RPP obniży stopy proc. o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w 2025 r.
Warszawa, 30.04.2025 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w tym roku, przewidują ekonomiści Goldman Sachs.