Rząd przyjął 'Politykę Promocji Gospodarczej Polski'
Rada Ministrów przyjęła "Politykę Promocji Gospodarczej Polski", zakładający m.in. wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki, zwiększenie stopnia jej umiędzynarodowienia, czy wsparcie polskich eksporterów, podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), które opracowało dokument z udziałem strony społecznej.
"Zaplanowane do 2030 r. działania będą skupiać się na:
* zwiększeniu umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw (w tym zwiększenia liczby eksporterów i inwestorów zagranicznych, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw - MŚP)
* zwiększeniu udziału krajów pozaunijnych w polskim eksporcie i inwestycjach, przy dalszym umacnianiu relacji gospodarczych z krajami Unii Europejskiej
* konsekwentnym przesuwaniu się Polski na wyższe poziomy w globalnych łańcuchach wartości dodanej, w tym w szczególnie innowacyjnych branżach i na kluczowych etapach wytwarzania
* zwiększeniu udziału wyrobów wysoko przetworzonych i wyrobów wysokiej techniki w polskim eksporcie
* wzroście liczby i wartości inwestycji zagranicznych realizowanych przez polskie firmy" - czytamy w komunikacie.
Dokument zakłada także konieczność planowania lub modyfikowania instrumentów wspierających rozwój i promocję eksportu, w odpowiedzi na zmieniające się warunki na rynkach zagranicznych. Ważną rolę w tym zakresie będzie mieć optymalizacja rozmieszczenia Zagranicznych Biur Handlowych, podkreślono.
"Istotnym elementem będzie promocja Marki Polskiej Gospodarki oraz 15 kluczowych sektorów, takich jak: budownictwo, ICT, zielone technologie, przemysł kosmetyczny czy branże lotnicza i kosmiczna. Planowane jest usprawnienie systemu informacji eksportowej, w tym modernizacja portalu www.trade.gov.pl oraz stworzenie 'ścieżki rozwoju eksportera', zapewniającej kompleksową obsługę przedsiębiorców na różnych etapach internacjonalizacji" czytamy dalej.
Zatwierdzona przez rząd "Polityka Promocji Gospodarczej Polski" podkreśla również znaczenie synergii handlu i nauki poprzez współpracę instytutów badawczych i instytucji wsparcia eksportu, podsumowano.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
RPP: Obniżka stóp proc. wynika m.in. z niższej bieżącej i prognozowanej inflacji
Niższa bieżąca i prognozowana inflacja, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadniły dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
- 07.05.2025Informacje z gospodarki
RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły o 10,8% r/r do 213,18 mld euro w kwietniu
Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 213,18 mld euro w kwietniu 2025 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 10,8% r/r (i spadek o 2,8% w ujęciu miesięcznym).
- 07.05.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła o 1,8% r/r w marcu
Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce spadła o 1,8% r/r w marcu 2025 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
- 07.05.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła o 0,1% m/m w marcu
Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w strefie euro spadła o 0,1% m/m w marcu 2025 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat.