Rzecznik NBP: Nie ma dziś w NBP dyskusji nt. przyspieszonej sprzedaży obligacji skarbowych
Warszawa, 16.01.2024 (ISBnews) - W Narodowym Banku Polskim nie ma obecnie "żadnej dyskusji" dotyczącej przyspieszonej sprzedaży obligacji Skarbu Państwa, poinformował rzecznik NBP Wojciech Andrusiewicz.
"Nie ma na dziś w Narodowym Banku Polskim żadnej dyskusji dotyczącej przyspieszonej sprzedaży obligacji Skarbu Państwa. Opinie członków Rady Polityki Pieniężnej są opiniami członków Rady, nie zaś zarządu banku, który ma decydujący głos w tej sprawie" - napisał rzecznik na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).
Członek RPP Ireneusz Dąbrowski zasygnalizował możliwość podwyżek stóp i sprzedaży obligacji przez NBP. W piątkowym wywiadzie dla Bloomberga Dąbrowski stwierdził, że podwyżki stóp lub wycofanie z programu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE) są możliwe, jeżeli rząd zrezygnuje z tarcz i zerowego VAT-u na żywność, które obecnie obowiązują odpowiednio do końca I poł. roku i do końca I kw. Z kolei w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" powiedział, że warunkiem dla sprzedaży obligacji przez Narodowy Bank Polski (NBP) może być "duży popyt", ostrzegając przed wzrostem rentowności i kłopotami z dalszym zadłużaniem rządu w takim scenariuszu. Ekonomiści Santander Bank Polska napisali, że zapowiedzi sprzedaży obligacji mogą być próbą wysłania sygnału do rządu, aby zaniechał działań wobec prezesa NBP.
W dzisiejszej rozmowie z Business Insider Polska członek Rady Ludwik Kotecki ocenił, że bank centralny, aby nie zaburzać sytuacji na rynku długu, nie powinien sprzedać obligacji covidowych.
Dąbrowski wskazywał, że obligacje covidowe znajdujące się w dyspozycji NBP to 144 mld zł, w tym roku zapadają papiery o wartości 9 mld zł.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 29.11.2024Informacje z gospodarki
Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,3% r/r w listopadzie wg wst. danych
Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,3% r/r w listopadzie 2024 r. wobec 2% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując wstępne dane. W ujęciu miesięcznym spadła o 0,3%.
- 29.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,6% r/r w listopadzie wg wstępnych danych; konsensus: 4,6% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,6% w ujęciu rocznym w listopadzie 2024 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%, podał też GUS.
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
KE: Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce wzrósł do 99,1 pkt w listopadzie
Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 99,1 pkt w listopadzie 2024 r. wobec 98,4 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska (KE).
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: PKB wzrósł o 2,7% r/r w III kwartale 2024 r. wg II szacunku
Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 2,7% r/r w III kw. 2024 r. wobec 0,5% wzrostu r/r w analogicznym kwartale 2023 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Wpływ popytu krajowego na PKB wyniósł +4,2 pkt proc. w III kw. 2024 r.
Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego w III kw. 2024 r. wyniósł +4,2 pkt proc. (wobec +4,5 pkt w poprzednim kwartale), natomiast wpływ popytu inwestycyjnego na wzrost PKB był neutralny wobec +0,5 pkt proc. w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).