Santander Bank Polska wypłacił 1,6 tys. kredytów w ramach rządowego programu do końca 2023
Warszawa, 31.01.2024 (ISBnews) - Santander Bank Polska podpisał 2,1 tys. umów na Bezpieczny Kredyt 2%, a wypłacił 1,6 tys. kredytów, poinformował członek zarządu i główny ekonomista banku Maciej Reluga.
"Do końca grudnia przyjęliśmy prawie 14 tysięcy wniosków, zapadło 2,1 tys. ostatecznych decyzji kredytowych, a wypłaconych kredytów było 1,6 tys. Czyli w pełni zrealizowano nieco ponad 10% wniosków, które wpłynęły, więc ich wpływ na wolumeny IV kwartału był niewielki, większy będzie w I kwartale" - powiedział Reluga podczas telekonferencji z dziennikarzami.
Przypomniał, że Santander Bank Polska przystąpił do programu w listopadzie.
"W grudniu udział 'Bezpiecznego kredytu 2%' w całkowitej sprzedaży kredytów kształtował się ok. 10%, w skali całego III kwartału to było ok. 3%" - powiedział.
Prezes banku Michał Gajewski nie chciał oceniać przygotowywanego programu rządowego, który ma zastąpić "Bezpieczny kredyt 2%".
"Na razie ją [rządową propozycję] badamy, przeglądamy. Takie programy oznaczają dla banków duże nakłady na dostosowanie systemów informatycznych. Tak samo było z tym dwuprocentowym kredytem. Musieliśmy wiele pozmieniać w systemach, żeby móc to oferować klientom, żeby to było jak najbardziej zautomatyzowane i nie tworzyły się kolejki, a wnioski nie były rozpatrywane tygodniami czy miesiącami. Dlatego relatywnie później przystąpiliśmy do tego programu" - powiedział Gajewski.
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 276,65 mld zł na koniec 2023 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.11.2024Analizy i raportyBanki
NBP: Dynamika akcji kredytowej spadnie do ok. 1,13% w II kw. 2025, potem powolna odbudowa
Dynamika akcji kredytowej ogółem dla sektora niefinansowego spowolni do ok. 1,13% r/r w II kwartale 2025 r., a potem będzie się powoli odbudowywać do ok. 1,8% r/r w IV kwartale 2026 r., prognozuje Narodowy Bank Polski (NBP).
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.