Santander BP: Przesłanie Glapińskiego dość jastrzębie; obniżki stóp wg nas w II poł. 2025
Warszawa, 10.05.2024 (ISBnews) - Przesłanie Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego na konferencji prasowej brzmiało dość jastrzębio, a główny wniosek jest taki, że obniżki stóp są mało prawdopodobne dopóki inflacja nie ustabilizuje się w pobliżu celu, oceniają ekonomiści Santander Bank Polska. Ich zdaniem, nie nastąpi to wcześniej niż w drugiej połowie 2025 r.
Jak zauważyli analitycy banku, prezes NBP skupił się dziś na czynnikach ryzyka, które mogą podwyższyć ścieżkę inflacji.
"Jako najważniejsze czynniki proinflacyjne wymienił wysoki wzrost płac, umacniający się popyt wewnętrzny i wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Glapiński powiedział również, że NBP spodziewa się inflacji CPI na poziomie 5,5% na koniec roku (blisko naszej prognozy) jeśli ustawa o bonie energetycznym wejdzie w życie, a inflacja bazowa utrzyma się powyżej 4% pomimo faktu, że polityka pieniężna jest coraz bardziej restrykcyjna ze względu na spadek inflacji przy stabilnych stopach nominalnych" - czytamy w komentarzu do konferencji.
Zdaniem Glapińskiego, obniżki stóp będą możliwe, gdy tylko inflacja ustabilizuje się na odpowiednim poziomie (lub gdy prognozy wskażą na jej rychłą stabilizację), zgodnie z celem NBP (2,5% +/- 1 pkt proc.).
"Stwierdził, że teraz zdecydowanie nie jest dobry moment na luzowanie polityki pieniężnej, a utrzymanie stóp bez zmian 'na relatywnie wysokim poziomie' jest właściwą decyzją. Uważamy, że ten odpowiedni moment raczej nie pojawi się w 2024 r. ani w I poł. 2025 r., więc podtrzymujemy naszą prognozę, że stopy spadną w II poł. 2025 r. Natomiast warto odnotować, że prezes NBP spekulował, iż właściwy moment na obniżenie stóp może pojawić się już na początku 2025 roku" - wskazano dalej.
Prezes NBP ponownie podkreślił wysoką niepewność w polityce regulacyjnej i fiskalnej oraz to, że RPP uważnie przygląda się inflacji bazowej, która pozostaje na podwyższonym poziomie. Powtórzył również, że przyszłe decyzje będą zależały od napływających danych.
"Ogólnie przesłanie Adama Glapińskiego brzmiało dość jastrzębio i główny wniosek jest taki, że obniżki stóp są mało prawdopodobne dopóki inflacja nie ustabilizuje się w pobliżu celu. Naszym zdaniem nie nastąpi to wcześniej niż w drugiej połowie 2025 r." - podsumowano w komentarzu.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.