10.05.2024
Analizy i raportyBanki

Santander BP: Przesłanie Glapińskiego dość jastrzębie; obniżki stóp wg nas w II poł. 2025

Warszawa, 10.05.2024 (ISBnews) - Przesłanie Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego na konferencji prasowej brzmiało dość jastrzębio, a główny wniosek jest taki, że obniżki stóp są mało prawdopodobne dopóki inflacja nie ustabilizuje się w pobliżu celu, oceniają ekonomiści Santander Bank Polska. Ich zdaniem, nie nastąpi to wcześniej niż w drugiej połowie 2025 r.

Jak zauważyli analitycy banku, prezes NBP skupił się dziś na czynnikach ryzyka, które mogą podwyższyć ścieżkę inflacji.

"Jako najważniejsze czynniki proinflacyjne wymienił wysoki wzrost płac, umacniający się popyt wewnętrzny i wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Glapiński powiedział również, że NBP spodziewa się inflacji CPI na poziomie 5,5% na koniec roku (blisko naszej prognozy) jeśli ustawa o bonie energetycznym wejdzie w życie, a inflacja bazowa utrzyma się powyżej 4% pomimo faktu, że polityka pieniężna jest coraz bardziej restrykcyjna ze względu na spadek inflacji przy stabilnych stopach nominalnych" - czytamy w komentarzu do konferencji.

Zdaniem Glapińskiego, obniżki stóp będą możliwe, gdy tylko inflacja ustabilizuje się na odpowiednim poziomie (lub gdy prognozy wskażą na jej rychłą stabilizację), zgodnie z celem NBP (2,5% +/- 1 pkt proc.).

"Stwierdził, że teraz zdecydowanie nie jest dobry moment na luzowanie polityki pieniężnej, a utrzymanie stóp bez zmian 'na relatywnie wysokim poziomie' jest właściwą decyzją. Uważamy, że ten odpowiedni moment raczej nie pojawi się w 2024 r. ani w I poł. 2025 r., więc podtrzymujemy naszą prognozę, że stopy spadną w II poł. 2025 r. Natomiast warto odnotować, że prezes NBP spekulował, iż właściwy moment na obniżenie stóp może pojawić się już na początku 2025 roku" - wskazano dalej.

Prezes NBP ponownie podkreślił wysoką niepewność w polityce regulacyjnej i fiskalnej oraz to, że RPP uważnie przygląda się inflacji bazowej, która pozostaje na podwyższonym poziomie. Powtórzył również, że przyszłe decyzje będą zależały od napływających danych.

"Ogólnie przesłanie Adama Glapińskiego brzmiało dość jastrzębio i główny wniosek jest taki, że obniżki stóp są mało prawdopodobne dopóki inflacja nie ustabilizuje się w pobliżu celu. Naszym zdaniem nie nastąpi to wcześniej niż w drugiej połowie 2025 r." - podsumowano w komentarzu.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii