Sejm przesunął termin obowiązkowego wdrożenia e-faktur na luty 2026
Warszawa, 10.05.2024 (ISBnews) - Sejm znowelizował ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwając termin obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 lipca 2024 na 1 lutego 2026 r. Za nowelą głosowało 238 posłów, 183 było przeciwnych, a 20 wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja nie wprowadza harmonogramu wdrażania KSeF (przez dużych i małych podatników), jednak w trakcie dyskusji wiceminister finansów Jarosław Neneman zapowiadał, że jesienią MF przedstawi projekt dot. szczegółów technicznych całego procesu.
W związku z odroczeniem daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF konieczne jest również odpowiednie przesunięcie terminów, zawartych w ustawie, dodatkowych odroczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF, tj. wskazanie:
- okresu, w którym podatnicy będą mogli w sposób dotychczasowy, w okresie przejściowym po wprowadzeniu obowiązku KSeF, wystawiać faktury z kasy rejestrującej;
- odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF;
- odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF.
Dodatkowe odroczenia wprowadzono dokonując przesunięcia terminów i utrzymując półroczny okres stosowania rozwiązań przejściowych.
Jak podano w OSR do projektu, wprowadzenie obowiązku e-fakturowania może skutkować dodatkowymi dochodami budżetu państwa z tytułu podatku VAT w kwocie 1,8 mld zł w pierwszym całym roku obowiązywania nowego rozwiązania. W latach kolejnych z uwagi na utrzymywanie się efektu uszczelnienia systemu podatkowego dochody wynikające z tego rozwiązania będą stopniowo maleć.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach dot. segregowania odpadów budowlanych
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach, dotyczącą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR), w tym uelastycznienie organizacji przez przedsiębiorców segregacji takich odpadów. Za nowelą głosowało 415 posłów, przeciw było dwóch, wstrzymało się 19.
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.