Sejm przyjął nowelę dot. opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym miasta liczące 20 tys. mieszkańców i więcej będą miały obowiązek sporządzania miejskich planów adaptacji (MPA) do zmian klimatu do 2 stycznia 2028 roku.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 60 senatorów, nikt nie był przeciw, 32 senatorów wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja zakłada, że miasta o liczbie mieszkańców równej i większej niż 20 tys. będą musiały opracować miejskie plany adaptacji do zmian klimatu (MPA). MPA mają zostać przyjęte nie później niż do 2 stycznia 2028 roku.
Na opracowanie MPA miasta otrzymają wsparcie w ramach środków europejskich (budżet na to zadanie wynosi 20 mln zł). Plany mają podlegać aktualizacji nie rzadziej niż co sześć lat.
Zgodnie z nowelizacją w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, konieczne będzie określenie wpływu przedsięwzięcia na klimat oraz podatność (uwzględniającą narażenie oraz odporność) danego przedsięwzięcia na zmiany klimatu.
Ponadto, wprowadzone zostały dodatkowe mechanizmy, które wspierać będą realizację przedsięwzięć proekologicznych w miastach oraz na pozostałych obszarach kraju. Chodzi o monitorowane miejsca, w których stwierdzane zostały przekroczenia norm jakości powietrza.
W tym celu doprecyzowano warunki realizacji programów "Stop Smog" i "Czyste Powietrze". Programy te dotyczą finansowania m.in. wymiany starych urządzeń na paliwa stałe lub systemów grzewczych, na spełniające standardy niskoemisyjne. Chodzi także o przyłączenia do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej oraz kompleksową termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
Państwa UE zaakceptowały opóźnienia w zakresie raportowania dot. zrównoważonego rozwoju
Państwa członkowskie poparły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący opóźnienia stosowania przyszłych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju i należytej staranności, podała Komisja.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
MRPiPS powołało zepsół ds. reformy PIP, która może wejść w życie 30 VI 2026 r.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), podał resort. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zgodzi się na proponowane zmiany, będą one musiały wejść w życie do 30 czerwca 2026 r.
- 08.04.2025Zmiany w przepisach
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze Klucze”. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał br. Nowy program mieszkaniowy ma ruszyć już od 2026 r.
- 01.04.2025Zmiany w przepisach
Pełczyńska-Nałęcz jest 'prywatnie' za podatkiem katastralnym płaconym od 3. mieszkania
W umowie koalicyjnej nie przewidziano wprowadzenia podatku katastralnego, ale minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia "prywatnie", że taka danina powinna obowiązywać posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.
- 21.03.2025BiznesZmiany w przepisach
BIG InfoMonitor: Nowe regulacje wpływają na kondycję branży drzewnej i meblarskiej. Kto na nich zyska, a kto straci?
Marzec to miesiąc, w którym warto przyjrzeć się drzewom. Nie tylko dlatego, że wraz z początkiem wiosny budzą się do życia, ale też z powodu Światowego Dnia Lasu i Dnia Stolarza, które przypadają właśnie w tym miesiącu. Branża drzewna i meblarska odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wartości produkcji. W ostatnich latach jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami ekonomicznymi. Szczególnie nad producentami mebli zebrały się czarne chmury. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK zaległe zobowiązania producentów mebli wzrosły w rok o 23 proc. do blisko 336 mln złotych.