06.09.2023
Informacje ogólneBanki

Szef KNF: Będziemy sukcesywnie wydłużać obecny 5-letni horyzont kredytów o stałej stopie

Karpacz, 06.09.2023 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie chciała sukcesywnie wydłużać obecny pięcioletni horyzont stałej stopy procentowej w kredytach mieszkaniowych, zadeklarował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Jednak to wydłużanie musi wiązać się ze zmianami dotyczącymi dostępności instrumentów finansujących akcję kredytową, podkreślił.

"Polskie banki nie wykształciły tych mechanizmów, a co za tym idzie, nie było odpowiedniego rynku instrumentów zabezpieczających, przez co w praktyce kredyt o stałej stopie nie wykracza generalnie poza pięcioletni horyzont stałej stopy. Będziemy chcieli to sukcesywnie wydłużać, jednak to wydłużanie musi wiązać się ze zmianami dotyczącymi dostępności instrumentów finansujących akcję kredytową" - powiedział Jastrzębski w swoim wystąpieniu podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Przypomniał, że praktycznie do 2019 roku produkcja kredytów hipotecznych oraz cały portfel hipotek w Polsce były w zasadzie "monokulturą zmiennej stopy procentowej". Pod tym względem Polska była wyjątkiem wśród krajów Unii Europejskiej.

"Skutkiem było to, że ryzyko zmiany stopy procentowej znalazło się całkowicie po stronie klientów. Ten model z wielu względów się utrwalił. Jedną z przyczyn, było to, że od końca lat 90. praktycznie do 2021 roku mieliśmy do czynienia z permanentnym obniżaniem się stóp procentowych. To spowodowało, że ryzyko związane ze stopą procentową po stronie klientów było w zasadzie nieodczuwalne. Z punktu widzenia banków był to model wygodny, bo to wyeliminowało konieczność zabezpieczania tego ryzyka w księgach banków. Natomiast my jako nadzór już w 2019 roku zidentyfikowaliśmy, że ryzyko stopy procentowej znajdujące się w całości po stronie klienta to zjawisko niepożądane" - stwierdził przewodniczący Komisji.

Podkreślił, że "ta strategiczna decyzja" o skierowaniu się w stronę kredytów o stałej lub okresowo stałej stopie była poprzedzona wieloma dyskusjami w ramach Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

"To była istotna zmiana, której zwieńczeniem było przyjęcie w 2019 roku Rekomendacji S, która zobowiązała banki do posiadania w ofercie kredytu hipotecznego o stałej lub okresowo stałej stopie" - podsumował Jastrzębski.

Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, kredyty mieszkaniowe okresowo stałym oprocentowaniu stanowiły 63,51% nowo udzielonych kredytów w II kw., co oznacza wzrost o 9,25 pkt proc. kw/kw. W okresie od kwietnia do czerwca 2023 r. banki udzieliły 24 072 kredytów na stałą stopę procentową (łącznie, tj. zarówno nowo zawartych, jak i aneksowanych umów o kredy). Liczba nowo podpisanych umów kredytowych o okresowo stałym oprocentowaniu wyniosła w tym okresie 19 560.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii