18.09.2023
DeweloperzyInformacje ogólneInformacje z gospodarki

Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości

Warszawa, 18.09.2023 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 11-15 września.

RYNEK BUDOWLANY

Budownictwo niemieszkaniowe:

Do eksploatacji przekazano w I półroczu tego roku 11,2 tys. nowych budynków niemieszkalnych oraz rozbudowano 1,2 tys. (odpowiednio o 1,3% mniej i 3,2% więcej niż w roku poprzednim). Łączna powierzchnia użytkowa nowych i rozbudowanych budynków niemieszkalnych wyniosła 8,0 mln m2, o 3,1% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Budownictwo mieszkaniowe:

Liczba nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w I poł. 2023 r. wyniosła 54,4 tys., tj. o 0,3% mniej r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Łączna ich kubatura wyniosła 52,2 mln m3 - o 0,9% więcej r/r. Budynki jednorodzinne stanowiły 97,6% wszystkich budynków przekazanych do eksploatacji. W budynkach wielorodzinnych (2,4%) ulokowanych zostało 47,9% mieszkań oddanych do użytkowania we wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.

RYNEK NIERUCHOMOŚCI

Rynek biurowy:

Transakcje zawarte w segmencie elastycznych biur odpowiadały za 4% całkowitego popytu na biura w Warszawa w I poł. 2023 r. To 5. najwyższy odsetek w Europie, wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą Savills i ekspertów platformy Workthere.

Akademiki:

W 2023 roku na polskim rynku pojawi się sześć nowych prywatnych akademików, zlokalizowanych w czterech miastach, z około 3 tys. łóżek dla studentów. To rekordowa liczba w skali roku, wynika z analizy CBRE.

Rynek magazynowy:

W II kw. br. oddano do użytku w Polsce 1 mln m2 powierzchni magazynowych, wynika z danych JLL. Spodziewane jest dalsze zmniejszanie się tego wskaźnika w nadchodzących miesiącach. Na koniec II kwartału 2023 r. w budowie pozostawało 2,5 mln m2 magazynów.

Konta mieszkaniowe:

Dotychczas założono 2 046 kont mieszkaniowych, umożliwiających otrzymanie premii przy regularnym oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Kredyty mieszkaniowe:

W ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2%" złożono dotychczas ponad 47,6 tys. wniosków i zawarto prawie 7,7 tys. umów na łączną kwotę ok. 2,9 mld zł, poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Obecnie "Bezpieczny kredyt 2%" oferuje 11 banków.

Rynek handlowy:

Powierzchnia handlowa w Polsce powiększyła się o 216 tys. m2 w I poł. br., wynika z danych JLL. Całkowita powierzchnia handlowa w budowie wynosiła na koniec czerwca 410 tys. m2 i JLL szacuje, że nowa podaż oddana do użytku do końca roku we wszystkich formatach przekroczy wynik z 2022 r.

SPÓŁKI BUDOWLANE I NIERUCHOMOŚCIOWE

Pekabex:

Odnotował 20,93 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2023 r. wobec 14,95 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Inpro:

Onotowało 13,01 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2023 r. wobec 2,59 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Archicom:

Odnotował 51,58 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej w I poł. 2023 r. wobec 37,22 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka. Zysk netto z działalności kontynuowanej i zaniechanej łącznie, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w tym czasie 55,6 mln zł wobec 50,17 mln zł.

Lokum Deweloper:

Ocenia, że sprzeda i przekaże po 800 lokali w tym roku, poinformował dyrektor ds. sprzedaży Michał Witkowski.

Bouygues Immobilier Polska:

Do końca tego roku wprowadzi do swojej oferty co najmniej 200 nowych mieszkań w Warszawie, podał deweloper.

B-Act:

Spółka, która planuje w I połowie 2024 r. złożyć wniosek do GPW w sprawie wprowadzenia akcji na rynek NewConnect, wygenerowała 6,2 mln zł przychodów ze sprzedaży w I półroczu 2023 r. (+35% r/r). Na koniec czerwca jej backlog wyniósł ponad 67 mln zł, będąc ponad 2-krotnie większy niż na koniec lutego, podała spółka.

Ghelamco Invest:

Podjął uchwałę w sprawie emisji obligacji serii PZ4, o wartości nominalnej 1 tys. zł każda i łącznej wartości nominalnej do 340 mln zł, emitowanych w ramach XI programu emisji obligacji, zabezpieczonych poręczeniem udzielonym przez jedynego wspólnika spółki, tj. Granbero Holdings Limited, podała spółka.

Vistal Gdynia:

Złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, podała spółka. Jednocześnie poinformowała, że w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Północ nadal procedowany jest wniosek o zatwierdzenie układu, o którym spółka informowała 22 czerwca br.

Archicom:

Rada nadzorcza powierzyła funkcję wiceprezesa zarządu obecnej kadencji Agacie Skowrońskiej-Domańskiej.

Budimex/Dom Development:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) 18 września br. wprowadzi do obrotu kontrakty terminowe na akcje spółek: Grupa Budimex, Dom Development i Inter Cars, podała GPW. Do obrotu zostaną wprowadzone po 3 serie wygasające w grudniu 2023 r. oraz w marcu i czerwcu 2024 r.

Dom Development:

Małgorzata Kolarska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezes Dom Development z powodów osobistych, ze skutkiem na 31 grudnia 2023 roku, podała spółka. Jednocześnie przewodniczący rady nadzorczej poinformował zarząd, że zarekomenduje, aby od 1 stycznia 2024 roku do zarządu spółki do pełnienia funkcji członka zarządu została powołana Monika Perekitko.

KONTRAKTY I REALIZACJE

Budimex:

Umowa Budimexu ze spółką Orlen Neptun II na prace przy budowie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu ma wartość ponad 118 mln zł, podał Budimex. Wcześniej w tym tygodniu Grupa Orlen podała, że wyłoniła Budimex na wykonawcę lądowej części terminala.

Archicom:

Kupił od Ghelamco Postępu, spółki z grupy Ghelaco, prawo użytkowania wieczystego działki, własności budynków biurowych na niej zlokalizowanych oraz m.in. prawa z umów najmu powierzchni znajdujących się na nieruchomości w Warszawie za 55 mln zł netto, podała spółka.

Erbud:

Oddał do użytku swój pierwszy modułowy budynek drewniany MOD21. To centrum opieki dziennej o powierzchni 532 m2 w Eisingen w Badenii-Wittenberdze, podała spółka. Obiekt powstał w 5 miesięcy.

Mirbud:

Oferta konsorcjum w składzie Kobylarnia - spółka zależna Mirbudu (lider) i Mirbud (partner) została wybrana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy jako najkorzystniejsza w postępowaniu pn. "Poprawa warunków obsługi i rozwoju terenu Brzeskiej Strefy Gospodarczej poprzez modernizację drogi wojewódzkiej nr 268", podał Mirbud. Wartość oferty: 62 334 630,88 zł brutto.

OKAM:

Liczy na rozpoczęcie pierwszego etapu projektu F.S.O. Park na terenie po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na warszawskiej Pradze-Północ w I kwartale 2025 r., poinformowała ISBnews liderka projektu i członkini zarządu OKAM City Anna Watkowska.

Erbud:

Podpisał umowę o wartości 97,57 mln zł netto na realizację etapu VIIA inwestycji pod nazwą Port Popowice, obejmującego budowę zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym i zagospodarowaniem terenu we Wrocławiu, podała spółka. Termin realizacji to maj 2025 r.

Grupa Polimex:

Mostostal Siedlce, podmiot zależny Polimeksu Mostostalu, zawarł umowę z Hitachi Zosen Inova AG na dostawę stalowej konstrukcji wsporczej do spalarni śmieci w Wielkiej Brytanii do listopada 2024 roku, podała spółka. Wynagrodzenie za wykonanie zadania wynosi 19,91 mln euro netto.

Budimex:

Zawarł umowę na kompleksową modernizację stadionu miejskiego w Ząbkowicach Śląskich za 19,16 mln zł brutto, podała spółka. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2024 r.

Acciona:

Zakup nieruchomości może okazać się szczególnie trudny dla obcokrajowców, dla których zarówno język, jak i procedury prawne, mogą stanowić wyzwanie. Dlatego firma Acciona wraz z niezależnymi konsultantami prawnymi przygotowała specjalny przewodnik dla tych z nich, którzy chcą osiedlić się w Polsce na stałe. Dokument ma formę krótkiej broszury, w której za pomocą prostego języka (ukraińskiego i angielskiego) przedstawiono uporządkowaną procedurę zakupu mieszkania na polskim rynku pierwotnym. Wskazówki obejmują konkretne etapy: od kwestii formalnych, o których należy pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie, wybór mieszkania, finansowanie ze środków własnych lub kredytem, aż po przejście przez proces budowlany i odbiór mieszkania.

Globalworth:

Właściciel i zarządca powierzchni biurowych i mixed-use w Polsce, Globalworth Poland ogłosił uruchomienie Globalworth App. To innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu nie tylko zapewnienie dostępu do budynku i organizacji pracy w biurze. Wyróżnieniem aplikacji jest integracja i współdziałanie z systemami budynkowymi, udostępnienie funkcjonalności zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowników czy wreszcie budowanie społeczności.. Dzięki temu, w jednym miejscu użytkownik ma dostęp do danych, które są kluczowe także w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju. Ujawnienie ukrytych aspektów śladu węglowego najemcy może zachęcić go do tworzenia wpływowych raportów ESG, czy podejmowania świadomych wyborów na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 17.07.2024
  Informacje z gospodarki

  Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,5% r/r w czerwcu

  Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,5% r/r w czerwcu 2024 r. wobec 2,6% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując finalne dane. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,2%.

 • 17.07.2024
  BankiInformacje z gospodarki

  NBP: Udział firm planujących podwyżki wzrósł do 36,4%, przec. skala spadła do 6% w III kw.

  Udział firm deklarujących podniesienie wynagrodzeń w III kw. br. wzrósł do 36,4% z 35,7% kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac obniżyła się do 6% z 6,6%, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

 • 17.07.2024
  BankiInformacje z gospodarki

  NBP: Perspektywy aktywności inwestycyjnej firm na III kw. pogorszyły się

  Optymizm inwestycyjny firm nieznacznie się osłabił w II kw. br., poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Wyniki monitoringu sygnalizują pogorszenie perspektyw aktywności inwestycyjnej w przedsiębiorstwach publicznych w III kw., a dla sektora prywatnego dane spójnie wskazują na trwalsze osłabienie aktywności inwestycyjnej, zarówno w perspektywie kwartalnej, jak i rocznej.

 • 17.07.2024
  Informacje z gospodarki

  Eurostat: Inflacja HICP w Polsce wyniosła 2,9% r/r w czerwcu

  Inflacja HICP w Polsce wyniosła 2,9% r/r w czerwcu 2024 r. wobec 2,8% r/r inflacji miesiąc wcześniej i 11% rok wcześniej, szacuje unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,1%.

 • 17.07.2024
  Informacje z gospodarki

  MFiPR: Dwa kolejne wnioski o płatność w ramach KPO będą opiewać na ponad 30 mld zł

  Warszawa, 17.07.2024 (ISBnews) - Dwa kolejne wnioski o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą na wyższą kwotę niż 27 mld zł w pierwszym wniosku i opiewać na ponad 30 mld zł, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Doprecyzowała, że dokładna wartość będzie zależeć od "postępu w inwestycjach i reformach".