Tyrowicz z RPP: Nie ma przesłanek do stwierdzenia, że inflacja jest pod kontrolą
Warszawa, 08.09.2023 (ISBnews) - Nie ma przesłanek, by twierdzić, że inflacja jest pod kontrolą, ocenia członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.
"Nie mamy żadnych przesłanek, że inflacja jest pod kontrolą w Polsce. Mamy za to mnóstwo dowodów na to, że nie jest pod kontrolą w gospodarkach o niższej inflacji, w fazie niższej koniunktury i o oczekiwaniach inflacyjnych zakotwiczonych w celu inflacyjnym tych krajów. Lista zaczyna się od strefy euro, UK, Kanada. Podobnie niepokojąco uporczywa jest inflacja w USA, piszę o nich osobno, bo są w fazie wyższej koniunktury" - napisała Tyrowicz na koncie Linkedin.
Jej zdaniem, "osłabienie koniunktury gospodarczej na świecie ma w pewnej części charakter systemowy, a nie cykliczny i związane jest z przesunięciem konsumpcji w kierunku usług oraz transformacją energetyczną".
"Luzowanie polityki pieniężnej może zwiększać zatrudnienie kosztem produktywności, ale ani jeden ani drugi efekt nie są w sensie statystycznym silne. Nie ma za to wpływu na PKB" - podsumowała.
Wczoraj podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział, że obniżka stóp procentowych o 75 pb była "gwałtownym dostosowaniem" ich poziomu; zarówno inflacja, jak i koniunktura gospodarcza zwalniają szybciej, niż oczekiwał bank centralny, zaś dalsze decyzje banku centralnego będą uzależnione od oceny sytuacji. Glapiński wskazał, że prognozy jednoznacznie stwierdzają, że w następnych kwartałach inflacja będzie szybko maleć, w dniu podjęcia decyzji przez Radę był jednocyfrowa, a za wrzesień będzie wynosiła prawdopodobnie nieco powyżej 8,5% r/r.
Prezes NBP powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej, że "istnieją prognozy, według których inflacja osiągnie górny przedział odchyleń od celu inflacyjnego banku centralnego (tj. 3,5% r/r) w II poł. 2024 r.", a według projekcji NBP nastąpi to w 2025 roku.
RPP obniżyła we środę stopy procentowe o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej do 6%. Konsensus oczekiwań rynkowych to obniżka o 25 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.05.2025Informacje z gospodarki
GUS: PKB wzrósł o 3,2% r/r w I kw. 2025 r. wg szybkiego szacunku, konsensus: +3,1%
Produkt Krajowy Brutto (PKB; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,2% r/r w I kw. 2025 r. wobec 3,4% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.
- 15.05.2025Informacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,3% r/r w kwietniu; konsensus: 4,2% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,3% w ujęciu rocznym w kwietniu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4%.
- 15.05.2025Informacje z gospodarki
GUS: Eksport w euro wzrósł o 0,1% r/r, import wzrósł o 6,3% r/r w styczniu-marcu br.
Eksport wzrósł o 0,1% r/r do 88,3 mld euro w styczniu-marcu 2025 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 6,3% r/r i wyniósł 90,3 mld euro, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 14.05.2025Informacje z gospodarki
MF sprzedało w ramach sprzedaży dodatkowej obligacje o wartości 798,5 mln zł
Ministerstwo Finansów sprzedało w ramach sprzedaży dodatkowej obligacje czterech serii o łącznej wartości 798,5 mln zł, podał resort.
- 14.05.2025Informacje z gospodarki
NBP: Saldo na rachunku C/A to -1419 mln euro w marcu, konsensus: +125 mln euro
Na rachunku obrotów bieżących zanotowano deficyt w wysokości 1 419 mln euro w marcu 2025 r. wobec 77 mln euro ujemnego salda miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 293 mln euro nadwyżki w marcu poprzedniego roku, podał Narodowy Bank Polski (NBP).