29.04.2025
GospodarkaBanki

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 5,2 pkt m/m do 23,3 pkt w kwietniu

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 5,2 pkt m/m do 23,3 pkt w kwietniu 2025 r., wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses.

Indeks prognostyczny wzrósł o 11 pkt m/m do 28,7 pkt, a indeks ocen wzrósł o 0,3 pkt m/m do 18,8 pkt.

"W kwietniu Index Pengab odnotował wartość 23,3 pkt, m/m jest wyższy o 5,2 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 11 pkt do poziomu 28,7 pkt, a indeks ocen jest wyższy m/m o 0,3 pkt, uzyskując wartość 18,8 pkt. W kwietniu m/m zaobserwowano silny sezonowy wzrost aktywności zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców na rynku kredytów" - powiedział Marcin Idzik z Mind&Roses, cytowany w raporcie.

"Odnotowano wyraźną poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów inwestycyjnych jak i obrotowych. Nastąpiły pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju" - dodał.

Jak zauważył prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek, w kwietniu odnotowano poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych m/m dla kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów inwestycyjnych i obrotowych przedsiębiorstw.

"Wyraźna korekta prognoz nastąpiła dla lokat terminowych przedsiębiorstw. Dla rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano wzrost o 3 pkt m/m, a w przypadku kredytów konsumpcyjnych wzrost o 1 pkt m/m. Poprawę odnotowano także w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. We wszystkich trzech odczytach prognoza wynosi 14 pkt" - powiedział Białek, cytowany w raporcie.

Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m jest wyższa o 5 pkt, a r/r wzrosła o 4 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wzrosła o 7 pkt m/m i o 4 pkt r/r, dodał.

Badanie przeprowadzono w dniach od 2 do 24 kwietnia metodą CATI/CAWI. Próba panelowa N=70 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii