Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 50,6 pkt w lutym; konsensus: 49 pkt
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 50,6 pkt w lutym 2025 r. wobec 49 pkt w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Równoczesny wzrost produkcji i nowych zamówień po raz pierwszy od trzech lat
"W lutym Wskaźnik S&P Global PMI polski sektor przemysłowy wzrósł ze styczniowego poziomu 48,8 do 50,6, sygnalizując ogólną poprawę warunków gospodarczych w przemyśle po raz pierwszy od kwietnia 2022. Ruch w górę indeksu odzwierciedlał odnowiony wzrost nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia oraz bliski stabilizacji poziom zapasów pozycji zakupionych" - czytamy w komunikacie.
Liczba nowych zamówień zwiększyła się w lutym, kończąc rekordowy okres spadku trwający od marca 2022, wskazano w informacji.
"Wzrost nowych zamówień, który w lutym odnotowano dopiero trzeci raz w ciągu ostatnich trzech lat, odzwierciedlała wyższa produkcja. Należy jednak zauważyć, że tempo wzrostu było tylko umiarkowane" - czytamy dalej.
Poziom zapasów wyrobów gotowych ustabilizował się, podano także.
Wraz z poprawą warunków na rynkach w lutym, prognozy na nadchodzące 12 miesięcy uległy dalszej poprawie od początku tego roku. Nastroje były najlepsze od lutego 2024 r., podał S&P Global.
"W lutym Polski PMI wreszcie przekroczył próg 50 pkt, za sprawą ponownego wzrostu nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia oraz stabilizacji zapasów środków produkcji. Ostatni raz indeks odnotował ogólną poprawę warunków gospodarczych w kwietniu 2022 r." - wyjaśnił dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.
Pomimo kolejnego spadku średnich kosztów produkcji, producenci podnosili ceny wyrobów gotowych w najszybszym tempie od dwóch lat, wskazał.
"Chociaż wzrost produkcji i nowych zamówień był niewielki, firmy zwiększyły zatrudnienie po raz czwarty w ciągu pięciu miesięcy, co sugeruje, że spodziewają się utrwalenia ekspansji wraz z nadejściem wiosny. Wzrost wstępnego wskaźnika PMI dla niemieckiego przemysłu do najwyższego poziomu od dwóch lat w lutym daje kolejne powody do optymizmu" - dodał ekspert.
Konsensus rynkowy wynosił 49 pkt.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.