AMRON-SARFiN: Do banków wpłynęło 50 138 wniosków o 'Bezpieczny kredyt 2%' w III kw. br.
Warszawa, 28.11.2023 (ISBnews) - W ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%" w III kw. br. do banków wpłynęło 50 138 wniosków kredytowych, z których do końca kwartału pozytywnie rozpatrzono 14 667, co stanowi 40% łącznej liczby udzielonych w tym kwartale kredytów mieszkaniowych, wynika z raportu AMRON-SARFiN.
"Trudno się dziwić tak wysokiej popularności przedwyborczego programu mieszkaniowego, w którym budżet pokrywa około 70% kosztów odsetek. Przy obecnym poziomie stóp procentowych kredytów mieszkaniowych beneficjent programu, który sięgnie po kredyt w wysokości 600 tys. zł, może liczyć na dopłatę z budżetu państwa w wysokości ponad 30 tys. zł tylko w pierwszym roku. A dopłaty przysługują przez pierwszych 10 lat spłaty kredytu" - czytamy w raporcie.
Trzeci kwartał bieżącego roku przyniósł dynamiczne wzrosty cen mieszkań we wszystkich badanych lokalizacjach. Podstawowym czynnikiem stymulującym wzrosty cen było wejście w życie programu "Bezpieczny kredyt 2%" w warunkach ograniczonej i malejącej podaży mieszkań. W III kwartale 2023 r. na rynkach największych polskich miast mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Największy wzrost średniej ceny transakcyjnej zanotowano w III kw. 2023 roku w Poznaniu - 9,31%. Nieco niższe wzrosty cen zanotowano we Wrocławiu (o 8,89%) i Krakowie (o 8,14%). Średnia cena m2 mieszkania w Warszawie wyniosła 12 988 zł/m2 i była wyższa niż kwartał wcześniej o 7,91%. W Gdańsku zanotowano wzrost średniej ceny o 7,89% natomiast najniższą dynamikę cen zanotowano w Łodzi - wzrost o 4,75% do 6 995 zł/m2, wskazano również.
Program ten wpłynie również na IV kwartał br. Pod znakiem zapytania staje natomiast los programu w roku 2024 i kolejnych, ze względu na przewidziane środki budżetowe na dopłaty. Liczba zgłoszonych wniosków, z których kolejne będą rozpatrywane w kolejnych miesiącach, skonsumuje środki przewidziane w budżecie nie tylko na ten rok, lecz również na rok 2024, podsumowano.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 20.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Budownictwo mieszkaniowe w styczniu z powrotem do średnich wartości
GUS-owskie statystyki budownictwa mieszkaniowego w styczniu zazwyczaj sygnalizują mniejsze lub większe osłabienie aktywności inwestycyjnej. Zgodnie z tą regułą w roku bieżącym wyraźne załamanie wolumenu wystąpiło w przypadku mieszkań oddanych do użytkowania i nowych pozwoleń na budowę. Z kolei w kategorii mieszkań rozpoczętych GUS zakomunikował widoczne odreagowanie tąpnięcia danych z dwóch ostatnich miesięcy ub. roku.
- 20.02.2025Trendy rynkoweRaportyPozwolenia na budowę
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań spadła o 4,7% r/r w styczniu
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła o 4,7% r/r do 19 606 w styczniu 2025 r., a w ujęciu miesięcznym spadła o 15,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 19.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
W styczniu wzrosła sprzedaż, podaż i oferta nowych mieszkań
Początek 2025 r. przyniósł wyraźne ożywienie po grudniowym zastoju na rynkach mieszkaniowych największych metropolii. Wygląda na to, że wśród potencjalnych nabywców nowych mieszkań powoli dojrzewa przekonanie, że dalsze odkładanie decyzji zakupowej przestaje mieć sens.
- 19.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkanie za remont: to może być dobra opcja?
Niektóre samorządy oferują lokatorom wynajem w modelu „mieszkanie za remont”. Wyjaśniamy, czy taka opcja może być korzystna dla najemcy.
- 13.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej metrów do kupienia na kredyt w nowym roku
Pół roku temu eksperci RynekPierwotny.pl obliczali, jaki metraż nowego „M” można kupić za kredyt. Warto sprawdzić, czy sytuacja się poprawiła.