Barometr Providenta: Niemal 51% Polaków zamierza częściej oszczędzać w 2025 r.
Większe wydatki na 2025 r. z wyprzedzeniem planuje 47,5% Polaków wobec 51,7% rok wcześniej, wynika z Barometru Providenta. W nowym roku niemal 51% Polaków zamierza częściej oszczędzać, w tym 85,1% najmłodszych badanych.
Według badania 45,1% osób sięgnie do oszczędności, by sfinansować największe z czekających ich wydatków, a korzystanie z oszczędności to najczęściej wskazywana metoda finansowania, dominująca w odpowiedziach każdej grupy wiekowej, zwłaszcza w wieku 18-24 lat (57,7%) oraz seniorów (56,2%). Prawie co czwarty (24,3%) ankietowany sfinansuje wydatki z bieżących dochodów, 8,4% weźmie kredyt lub pożyczkę w banku, 7,4% zamierza dokonać zakupu na raty, a 3,3% rozważy pożyczkę w firmie pożyczkowej. Z kolei 0,7% myśli o skorzystaniu z usługi płatności odroczonej (tzw. BNPL - kup teraz, zapłać później).
"Jak wynika z pierwszego opublikowanego w tym roku Barometru Providenta, niemal połowa Polaków z wyprzedzeniem zastanawia się, jakie największe wydatki czekają ich w 2025 roku. Są to zwłaszcza osoby w wieku 25-34 lat - aż 60,2% z nich przemyślało już główne pozycje przyszłorocznego budżetu. Najpopularniejszym wydatkiem uwzględnianym w budżetach na przyszły rok nie są już, jak w 2024, wyjazdy wakacyjne, lecz codzienne wydatki: rachunki i zakupy. Wskazał tak co trzeci badany. Na drugim miejscu znalazł się remont mieszkania lub domu, który wymieniło 29,8% ankietowanych. Wyjazdy wakacyjne, wskazane przez 29,7% osób, znalazły się dopiero na trzecim miejscu zestawienia" - powiedziała rzeczniczka prasowa Provident Polska Karolina Łuczak, cytowana w komunikacie.
"W nadchodzący rok Polacy spoglądają dość sceptycznie. Według Barometru Providenta ponad połowa ankietowanych nie przewiduje poprawy swojej sytuacji materialnej w 2025 r. Na lepszą sytuację finansowej liczy 30,7% osób, podczas gdy w zeszłorocznej edycji badania odsetek ten wyniósł 42%. Optymizmem częściej odznaczają się najmłodsi ankietowani - aż 56,3% z nich oczekuje powiększenia się kwoty na ich koncie - a także mężczyźni, którzy w 34,1% pozytywnie oceniają swoje przyszłe finanse w porównaniu do 27,5% kobiet. Bez wątpienia da się zauważyć, że przewidywania na temat sytuacji materialnej w przyszłym roku motywują Polaków do planowania i ograniczania wydatków" - dodała.
Co trzecia osoba w wieku od 18 do 24 lat spodziewa się wydatków związanych z zakupem samochodu, a badani z grupy 54-64 lata częściej od pozostałych przygotowują się do pokrycia kosztów remontu domu lub mieszkania.
Wśród planów finansowych, które Polacy zamierzają wdrożyć w 2025 r., to ograniczenie zbędnych wydatków jest najpopularniejsze - deklaruje tak 47,1% badanych, ok. 2 pkt proc. więcej r/r. Natomiast 29,6% respondentów za cel stawia sobie dokładne planowanie budżetu domowego, a 21,6% chce skupić się na utrzymaniu obecnej sytuacji finansowej. Dodatkowego źródła dochodu chce poszukać 18% badanych, 17,5% osób zamierza skoncentrować się na spłacie zadłużenia i zobowiązań, zaś 17% zdecyduje się na częstsze zakupy na wyprzedażach, podano także.
"Oszczędzanie wiąże się z wyrzeczeniami - dlatego Polacy planują ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z niektórych ze swoich wydatków. W tej sytuacji zdecydowanie najczęściej, bo aż w 42,4%, wskazują na jedzenie na mieście oraz na dowóz. Z tej przyjemności rzadziej gotowe są zrezygnować kobiety (39% vs. 46% mężczyzn). Natomiast aż 30,2% wszystkich respondentów zamierza ograniczyć codzienne wydatki np. zakupy spożywcze" - powiedziała też rzeczniczka Providenta.
Według tegorocznego Barometru Providenta 28,7% deklaruje oszczędności w domu (rachunku, woda, prąd i gaz), 28,6% ograniczy wydatki na rozrywkę i kulturę, w tym także serwisy streamingowe, a 28,1% na odzież i obuwie. Niewiele mniej (26,9%) zmniejszy budżety na wyjazdy i podróże urlopowe. Niemal co piąta osoba zrezygnuje z karnetu na siłownię lub z zajęć sportowych.
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w grudniu 2024 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.
- 09.01.2025GospodarkaRaporty i analizyInformacje z gospodarkiRaporty
CBRE: Rynek nieruchomości komerc. wyniósł ponad 4,5 mld euro w 2024 i będzie dalej rosnąć
Łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 4,5 mld euro w 2024 r., podczas gdy w 2023 roku było to nieco ponad 2 mld euro, poinformował Przemysław Łachmaniuk z CBRE. Zwrócił uwagę, że mieliśmy do czynienia z korektą na rynku, dzięki której nowoczesne nieruchomości można było kupić po nieco bardziej atrakcyjnych cenach. Ważnym czynnikiem napędzającym ruch na rynku były obniżki stóp procentowych w strefie euro. Spodziewane są kolejne obniżki, dzięki czemu aktywność na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2025 roku będzie coraz wyższa.
- 08.01.2025RaportyRaporty i analizyInformacje z gospodarkiBiznesGospodarka
IGTE: 87% czterdziestolatków ma przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych do ZUS
Przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych do ZUS ma w swojej historii zawodowej 87% czterdziestolatków, wynika z badania na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Połowa badanych uważa, że świadczenie emerytalne z ZUS powinno pokryć min. 80% wydatków, 29%, że świadczenie powinno pokrywać wszystkie koszty życia emeryta, zaś 27% badanych uważa, że ich oczekiwania dotyczące wysokości świadczeń z ZUS mają szansę zostać spełnione, podano.
- 02.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – rok 2024 (wstępne dane)
Grudzień nie przyniósł zmian średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w siedmiu największych metropoliach – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Jednak już teraz można ogłosić, że ubiegłorocznym liderem podwyżek był Wrocław, gdzie średnia cena metra kwadratowego poszła w górę aż o 12%. Najmniej – tylko o 5% - podrożały nowe mieszkania w Warszawie.