BIG InfoMonitor: 36% Polaków nie wie, na co wyda środki w 2025 r., 31% będzie oszczędzać
Ponad 1/3 Polaków (36%) nie wie, na co wyda swoje środki w 2025 roku, zaś 31% zamierza budować oszczędności, wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niemal połowa badanych (49%) nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w następnych 12 miesiącach, podano także.
Czynniki geopolityczne i poczucie mniejszego bezpieczeństwa, mogą prowadzić do większej ostrożności w planowaniu wydatków i inwestycji długoterminowych.
"Kluczowymi celami na 2025 rok, poza bieżącymi oszczędnościami, są budowa poduszki finansowej (31%) i wymarzone wakacje (28%). Dla prawie co piątego Polaka (19%) priorytetem pozostaje spłata zobowiązań. Zaskakujące jednak, że 36% dorosłych wciąż nie wie, na co przeznaczy swoje środki w nadchodzącym roku - to może świadczyć o ostrożnym podejściu do planowania budżetu w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej" - czytamy w badaniu "Noworoczne plany finansowe Polaków".
Zwiększenie wydatków w przyszłym roku Polacy planują w jednej dziedzinie - zdrowia i kondycji fizycznej (14% wskazań) i rezygnują z wydatków np. na elektronikę oraz rozrywkę.
"Jednocześnie wiele osób myśli o gromadzeniu oszczędności na większe cele, takie jak zakup nieruchomości, podróże czy inwestycje - co deklaruje 21% respondentów. Co czwarty Polak (24%) chce bardziej kontrolować swoje finanse, eliminując niepotrzebne zakupy" - czytamy dalej.
Niemal połowa badanych (49%) nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w następnych 12 miesiącach, podano także.
"Ci, którym zależy na podreperowaniu domowego budżetu, najczęściej chcą znaleźć dodatkowe źródło przychodu (27%) lub sprzedać niepotrzebne rzeczy (19%). Zmianę pracy jako sposób na poprawę finansów rozważa 1/10 respondentów" - napisano też w materiale.
Najpopularniejsze strategie poprawienia sytuacji materialnej to ograniczenie impulsywnych zakupów (45%) oraz poszukiwanie korzystniejszych ofert (39%).
"Badanie pokazało, że Polacy, mimo ambitnych planów na 2025 rok, z niepokojem patrzą w przyszłość, obawiając się wpływu czynników zewnętrznych na swoje finanse. Inflacja, stopy procentowe i sytuacja na rynku pracy to główne powody niepokoju aż dla 74% respondentów. Co więcej, dla ponad jednej trzeciej z nich (34%) te obawy są wyjątkowo silne, co podkreśla, jak dużą rolę odgrywa niepewność ekonomiczna w codziennym życiu Polaków" - czytamy dalej.
Jak wskazuje główny analityk BIG InfoMonitor Waldemar Rogowski, rok 2025 przyniesie dalsze wyzwania w zarządzaniu budżetem, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia, które zmuszą Polaków do większej ostrożności w wydatkach.
"Wzrost obciążeń związanych z codziennymi zakupami oraz nadal wysokie koszty obsługi kredytów sprawią, że część osób skupi się na oszczędzaniu i przynajmniej częściowej rezygnacji z przyjemności takich jak rozrywka, czy kupowanie elektroniki. Z kolei czynniki geopolityczne i poczucie mniejszego bezpieczeństwa, mogą prowadzić do większej ostrożności w planowaniu wydatków i inwestycji długoterminowych. Polacy będą więc szukać sposobów na zwiększenie swoich oszczędności, jednocześnie ograniczając ryzyko związane z większymi zobowiązaniami. Te czynniki z pewnością skłonią do jeszcze większego nacisku na budowanie finansowej stabilności, ograniczanie zbędnych wydatków oraz szukanie bezpieczniejszych opcji finansowych. Każdemu z nas się to przyda" - podsumował Rogowski.
Badanie „Noworoczne plany finansowe Polaków" zrealizowane metodą CAWI przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, na próbie 1061 Polaków w wieku 18+, grudzień 2024 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.
- 09.01.2025GospodarkaRaporty i analizyInformacje z gospodarkiRaporty
CBRE: Rynek nieruchomości komerc. wyniósł ponad 4,5 mld euro w 2024 i będzie dalej rosnąć
Łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 4,5 mld euro w 2024 r., podczas gdy w 2023 roku było to nieco ponad 2 mld euro, poinformował Przemysław Łachmaniuk z CBRE. Zwrócił uwagę, że mieliśmy do czynienia z korektą na rynku, dzięki której nowoczesne nieruchomości można było kupić po nieco bardziej atrakcyjnych cenach. Ważnym czynnikiem napędzającym ruch na rynku były obniżki stóp procentowych w strefie euro. Spodziewane są kolejne obniżki, dzięki czemu aktywność na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2025 roku będzie coraz wyższa.
- 08.01.2025RaportyRaporty i analizyInformacje z gospodarkiBiznesGospodarka
IGTE: 87% czterdziestolatków ma przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych do ZUS
Przerwy w odprowadzaniu składek emerytalnych do ZUS ma w swojej historii zawodowej 87% czterdziestolatków, wynika z badania na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Połowa badanych uważa, że świadczenie emerytalne z ZUS powinno pokryć min. 80% wydatków, 29%, że świadczenie powinno pokrywać wszystkie koszty życia emeryta, zaś 27% badanych uważa, że ich oczekiwania dotyczące wysokości świadczeń z ZUS mają szansę zostać spełnione, podano.
- 07.01.2025RaportyFinanse i kredytyRaporty i analizyAnalizy i raporty
Barometr Providenta: Niemal 51% Polaków zamierza częściej oszczędzać w 2025 r.
Większe wydatki na 2025 r. z wyprzedzeniem planuje 47,5% Polaków wobec 51,7% rok wcześniej, wynika z Barometru Providenta. W nowym roku niemal 51% Polaków zamierza częściej oszczędzać, w tym 85,1% najmłodszych badanych.