Ceny ofertowe nowych mieszkań – luty 2025 (wstępne dane)
Drugi miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Krakowie średnia poszła w lutym w dół o 1%, a we Wrocławiu o tyle samo w górę. Nie przestaje zaskakiwać Trójmiasto, w którym sytuacja przypomina rollercoaster.
- W Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów wzrosła w lutym aż o 3%. Warto jednak odnotować, że w poprzednich miesiącach wzrosty średniej były przeplatane spadkami – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Przypomina, że np. w listopadzie ubiegłego roku poszybowała w górę aż o 4%, a w kolejnych dwóch miesiącach – o 2% w dół. Trójmiasto jest bowiem specyficzną metropolią. Ze względu na jej atrakcyjność turystyczną powstaje tu dużo drogich mieszkań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z niespełna 900 do blisko 1800 wzrosła w ofercie deweloperów liczba mieszkań z ujawnioną ceną ponad 20 tys. zł za metr kwadratowy. Ich udział w ofercie wzrósł zaś z ok. 18% do 25%. Równocześnie w lutym po raz pierwszy od sześciu miesięcy ubyło najtańszych lokali z cenami poniżej 10 tys. zł za metr.

Pocieszeniem może być fakt, że wciąż jest ich o 47% więcej niż w połowie ubiegłego roku, czyli odkąd trójmiejscy deweloperzy zaczęli budować więcej lokali z myślą o kredytobiorcach kupujących swoje pierwsze M.
– Oczywiście to jeszcze nie przesądza, że ten korzystny dla kupujących trend nie będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony niepokojąco brzmi zapowiedź Ministerstwa Rozwoju i Technologii o wyłączeniu rynku pierwotnego z nowego programu wsparcia kupujących mieszkania za kredyt – komentuje Marek Wielgo.
Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl część potencjalnych nabywców może porzucić myśl o zakupie nowego mieszkania na rzecz używanego. Z kolei po nowe mieszkania w lepszej lokalizacji i standardzie zacznie się zgłaszać więcej osób i rodzin chcących poprawić swoje warunki mieszkaniowe, sprzedając dotychczasowe mieszkanie na rynku wtórnym. Dzięki dopłacie do kredytu chętnych na nie może być więcej. Pytanie, jak na to zareagują deweloperzy?
- Istnieje ryzyko, że zaczną wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z myślą o tej drugiej grupie nabywców. Spowodowałoby to wzrost średniej ceny metra kwadratowego – przyznaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jednak na razie na rynkach mieszkaniowych większości największych miast panuje cenowa stabilizacja. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że luty był szóstym miesiącem z rzędu, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w Warszawie (17,7 tys. zł/mkw.). Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Krakowie (16,5 tys. zł/m kw.), choć tu luty przyniósł 1% spadek średniej. W Łodzi (ok. 11,5 tys. zł/m kw.) seria bez podwyżek trwa już piąty miesiąc, zaś trzeci w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 11,1 tys. zł/m kw.).
Poziom ze stycznia utrzymała średnia cena metra kwadratowego w Poznaniu (ok. 13,5 tys. zł/m kw.), gdzie po jednorazowej zwyżce o 1%, rynek wrócił do stabilizacji. Seria dwóch miesięcy bez podwyżek skończyła się we Wrocławiu (14,8 tys. zł/m kw.), gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich wzrosła w lutym o 1%. Warto przypomnieć, że w skali miesiąca średnia cena metra kwadratowego może wzrosnąć lub spaść w zależności od tego, czy na rynek trafi pula drogich czy stosunkowo tanich – jak na dany rynek – lokali.
Porównując zmianę średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań w okresie 12 miesięcy, to najwyższa miała miejsce we Wrocławiu (+11%) i Trójmieście (+10%), a najniższa w Warszawie i Krakowie (+3%). Należy odnotować, że jednocyfrowa podwyżka była też w Poznaniu (+6%), Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (+5%) oraz w Łodzi (+4%).

Autor: Marek Wielgo
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
Sytuacja na rynku mieszkaniowym – II kwartał 2025 (RAPORT)
Czerwiec, podobnie jak drugi kwartał tego roku, przyniósł spadek sprzedaży nowych mieszkań w większości największych metropolii. Zmniejszyła się tam również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Jednak jeszcze nie na tyle, by zatrzymać wzrost liczby mieszkań w ofercie. Jaki to miało wpływ na ich ceny?
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.