Ceny ofertowe nowych mieszkań – luty 2025 (wstępne dane)
Drugi miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Krakowie średnia poszła w lutym w dół o 1%, a we Wrocławiu o tyle samo w górę. Nie przestaje zaskakiwać Trójmiasto, w którym sytuacja przypomina rollercoaster.
- W Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów wzrosła w lutym aż o 3%. Warto jednak odnotować, że w poprzednich miesiącach wzrosty średniej były przeplatane spadkami – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Przypomina, że np. w listopadzie ubiegłego roku poszybowała w górę aż o 4%, a w kolejnych dwóch miesiącach – o 2% w dół. Trójmiasto jest bowiem specyficzną metropolią. Ze względu na jej atrakcyjność turystyczną powstaje tu dużo drogich mieszkań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z niespełna 900 do blisko 1800 wzrosła w ofercie deweloperów liczba mieszkań z ujawnioną ceną ponad 20 tys. zł za metr kwadratowy. Ich udział w ofercie wzrósł zaś z ok. 18% do 25%. Równocześnie w lutym po raz pierwszy od sześciu miesięcy ubyło najtańszych lokali z cenami poniżej 10 tys. zł za metr.

Pocieszeniem może być fakt, że wciąż jest ich o 47% więcej niż w połowie ubiegłego roku, czyli odkąd trójmiejscy deweloperzy zaczęli budować więcej lokali z myślą o kredytobiorcach kupujących swoje pierwsze M.
– Oczywiście to jeszcze nie przesądza, że ten korzystny dla kupujących trend nie będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony niepokojąco brzmi zapowiedź Ministerstwa Rozwoju i Technologii o wyłączeniu rynku pierwotnego z nowego programu wsparcia kupujących mieszkania za kredyt – komentuje Marek Wielgo.
Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl część potencjalnych nabywców może porzucić myśl o zakupie nowego mieszkania na rzecz używanego. Z kolei po nowe mieszkania w lepszej lokalizacji i standardzie zacznie się zgłaszać więcej osób i rodzin chcących poprawić swoje warunki mieszkaniowe, sprzedając dotychczasowe mieszkanie na rynku wtórnym. Dzięki dopłacie do kredytu chętnych na nie może być więcej. Pytanie, jak na to zareagują deweloperzy?
- Istnieje ryzyko, że zaczną wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z myślą o tej drugiej grupie nabywców. Spowodowałoby to wzrost średniej ceny metra kwadratowego – przyznaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jednak na razie na rynkach mieszkaniowych większości największych miast panuje cenowa stabilizacja. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że luty był szóstym miesiącem z rzędu, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w Warszawie (17,7 tys. zł/mkw.). Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Krakowie (16,5 tys. zł/m kw.), choć tu luty przyniósł 1% spadek średniej. W Łodzi (ok. 11,5 tys. zł/m kw.) seria bez podwyżek trwa już piąty miesiąc, zaś trzeci w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 11,1 tys. zł/m kw.).
Poziom ze stycznia utrzymała średnia cena metra kwadratowego w Poznaniu (ok. 13,5 tys. zł/m kw.), gdzie po jednorazowej zwyżce o 1%, rynek wrócił do stabilizacji. Seria dwóch miesięcy bez podwyżek skończyła się we Wrocławiu (14,8 tys. zł/m kw.), gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich wzrosła w lutym o 1%. Warto przypomnieć, że w skali miesiąca średnia cena metra kwadratowego może wzrosnąć lub spaść w zależności od tego, czy na rynek trafi pula drogich czy stosunkowo tanich – jak na dany rynek – lokali.
Porównując zmianę średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań w okresie 12 miesięcy, to najwyższa miała miejsce we Wrocławiu (+11%) i Trójmieście (+10%), a najniższa w Warszawie i Krakowie (+3%). Należy odnotować, że jednocyfrowa podwyżka była też w Poznaniu (+6%), Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (+5%) oraz w Łodzi (+4%).

Autor: Marek Wielgo
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.