Ceny ofertowe nowych mieszkań – październik 2024 (wstępne dane)
W październiku niemal we wszystkich największych miastach ceny nowych mieszkań utrzymały poziom z września. Jedynie w Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań poszła delikatnie w górę – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
– Sytuację na rynkach mieszkaniowych największych miast można podsumować jednym zdaniem: w ofercie firm deweloperskich zwiększyła się liczba mieszkań, czego efektem jest stabilizacja ich średniej ceny metra kwadratowego – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W Warszawie, Krakowie i Poznaniu październik był drugim z rzędu miesiącem, w którym ta średnia nie drgnęła. Podwyżki wyhamowały we Wrocławiu, Łodzi i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów wzrosła w październiku o 1%.
Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl (na dzień 30.10.2024 r.) wynika, że była to jedyna metropolia, w której wprowadzonych do sprzedaży mieszkań mogło być mniej niż sprzedanych. W dodatku na rynek trafiła duża pula drogich mieszkań.
Warto zwrócić uwagę, że październik nie przyniósł przetasowania w wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek. Prowadzi Wrocław, gdzie od początku roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła aż o 11%. Łódź z podwyżką 10% zajmuje drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium utrzymał się Poznań. Podwyżka wyniosła tu 7%. Z kolei w Warszawie i Krakowie średnia poszła w górę o 6%, a w Trójmieście i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli – o 4%.
Ze wstępnych danych sprzedażowych BIG DATA RynekPierwotny.pl (na dzień 30.10.2024 r.) wynika, że w siedmiu metropoliach deweloperzy zawarli w październiku łącznie więcej umów deweloperskich niż miesiąc wcześniej (wyjątkiem był Wrocław).
- Być może zadziałały różnego rodzaju bonusy i opusty cenowe stosowane przez deweloperów, którzy musieli zacząć zabiegać o klientów. W czwartym kwartale można spodziewać się kontynuacji takiej polityki sprzedażowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli deweloper decyduje się na obniżkę ceny mieszkań, to raczej tych najdroższych – komentuje ekspert RynekPierwotny.pl.
Warto dodać, że potencjalnych nabywców może zachęcać duży wybór mieszkań. Wprawdzie miniony miesiąc przyniósł prawdopodobnie spadek nowej podaży mieszkań, były jednak wyjątki, m.in. Poznań, gdzie deweloperzy wprowadzili ich do sprzedaży więcej niż w całym trzecim kwartale. W efekcie zwiększyli sprzedaż lokali, po bardzo słabym sprzedażowo wrześniu.
Źródło: RynekPierwotny.pl
- 24.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2024
Wrzesień przyniósł spadek cen we wszystkich grupach asortymentowych wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że wielu inwestorów, którzy indywidualnie budują swoje domy, stara się wykorzystać ten moment.
- 23.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Na jaki kredyt i mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem?
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogą liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jaki mają one wybór nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach? Jak co miesiąc eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.
- 22.10.2024Trendy rynkowe
Wyniki Globalnego Badania Firm Budownictwa Mieszkalnego 2024: Galopujące koszty i braki kadrowe zakłócają funkcjonowanie branży budowlanej
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar - prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem siły roboczej. Jednak aż 65% z nich wierzy, że inwestycja w technologię mogłaby poprawić wydajność i rentowność. Dlaczego więc branża wciąż zwleka z wdrożeniem cyfrowych rozwiązań?
- 22.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Powody najmu mieszkania - chodzi tylko o pieniądze?
Wbrew pozorom, brak środków na zakup lokum nie jest jedynym ważnym powodem najmu. Przyglądamy się wynikom ciekawej ankiety przeprowadzonej przez NBP.
- 15.10.2024BankiTrendy rynkowe
NBP: Popyt na mieszkania niższy, ale nadal dobry; aktywność deweloperów wzrosła w II kw.
Aktywność inwestycyjna deweloperów wzrosła w II kw. br. w warunkach niższego, choć "wciąż satysfakcjonującego" popytu, czego efektem był wzrost produkcji mieszkań w toku, wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego (NBP). Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23%, podobnie jak w poprzednim kwartale.