Colliers: Na rynek może trafić w br. ok. 1,5-2 mln m2 powierzchni magazynowej
W budowie pozostawało 1,7 mln m2 powierzchni magazynowej na koniec 2024 r., a w w tym roku na rynek może trafić ok. 1,5-2 mln m2, szacują eksperci Colliers. Po oddaniu 2,6 mln m2 w 2024 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 34,1 mln m2, wynika z danych firmy doradczej.
"Eksperci odnotowali delikatny wzrost popytu, który na koniec 2024 wyniósł 5,8 mln, o 3% więcej niż rok temu. Najwięcej powierzchni wynajęło się w ramach nowych umów (49%), natomiast istotną część (42%) stanowiły renegocjacje, które - przy założeniu braku znacznych zmian makroekonomicznych i geopolitycznych - utrzymają wysoki udział w strukturze popytu także w latach 2025 oraz 2026. Będzie to spowodowane tym, że umowy zawarte w latach pandemicznych zaczną się wówczas kończyć i będą prawdopodobnie odnawiane" - czytamy w komunikacie.
Na koniec 2024 roku w budowie pozostawało 1,7 mln m2. Według szacunków ekspertów, w 2025 r. na rynek może trafić ok. 1,5-2 mln m2, podano w materiale.
"Nasz kraj jest niekwestionowanym liderem pod względem podaży i popytu w regionie CEE oraz jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Długoterminowe perspektywy wskazują, że zasoby rynku mogą zwiększyć się nawet dwu-, a w optymistycznym scenariuszu trzykrotnie. Potencjał ten potwierdzają zabezpieczone przez deweloperów banki ziemi oraz współczynnik zasobów per capita, który w krajach Europy Zachodniej jest obecnie znacząco wyższy niż w Polsce" - skomentował senior partner, Dział Powierzchni Logistyczno-Przemysłowych, Colliers Maciej Chmielewski, cytowany w komunikacie.
Wzrost popytu i ograniczona nowa podaż wpłynęły na spadek stopy pustostanów, która pod koniec 2024 roku wyniosła 7,4% (najwyższa jest w województwach lubuskim i świętokrzyskim, najniższa w podlaskim i opolskim). Prognozy wskazują, że na początku 2025 roku może ona wzrosnąć do ponad 8%, jednak w drugiej połowie roku przewiduje się ponowne ożywienie na rynku, podano też w informacji.
"Pod koniec 2024 r. nastąpiła znaczna absorpcja powierzchni istniejącej, dzięki czemu stopa pustostanów osiągająca w pierwszej połowie roku ponad 8% spadła do 7,4%. Około 58% dostępnej powierzchni znajduje się w obiektach oddanych do użytku od początku 2022 roku, jednak ich udział sukcesywnie maleje" - wskazał starszy analityk w dziale Markets Insights, Colliers Antoni Szwech.
W 2024 r. największą aktywność wykazywali najemcy z branż 3PL i handlu. 11-proc. udział w popycie miała branża e-commerce, a najemca z tego sektora odpowiadała za największą transakcję na rynku magazynowym w ub.r. - wynajął 125 tys. m2 w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub. Za 15% popytu odpowiadali najemcy produkcyjni.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Goldman Sachs: RPP obniży stopy proc. o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w 2025 r.
Warszawa, 30.04.2025 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w tym roku, przewidują ekonomiści Goldman Sachs.
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Prawie 90% sprzedaży kredytów hipotecznych to umowy ze stałą stopą proc.
Bank Pekao nadal obserwuje wysokie zainteresowanie kredytami hipotecznymi na okresową stałą stopę procentową, które stanowią prawie 90% nowej sprzedaży; jednak spodziewa się, że wraz z oczekiwanym spadkiem stóp procentowych klienci będą skłaniali się do kredytów na stopę zmienną, poinformował wiceprezes nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami Marcin Gadomski.
- 30.04.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
Inflacja spadnie do ok. 3% na koniec br.; cięcia stóp o ponad 100 pb w br.
Inflacja konsumencka ustabilizuje się na poziomie ok. 4% r/r do czerwca, a do końca br. spadnie do ok. 3% r/r, co da przestrzeń do cięcia stóp procentowych o ponad 100 pb w scenariuszu bazowym, szacują ekonomiści Erste Group.
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
ING BSK: Spodziewamy się cięcia stóp o 50 bp w maju i 125 pb w całym br.
Wynik kwietniowej inflacji konsumenckiej na poziomie 4,2% r/r wobec konsensusu rynkowego 4,3% stanowi ważny argument w dyskusjach na temat skali obniżek stóp procentowych NBP na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w przyszłym tygodniu, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaFinanse i kredytyDeweloperzy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – kwiecień 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1% wyższa niż przed rokiem. W stolicy, ale też we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. O 1% poszła ona w górę w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.