Colliers: Na rynek może trafić w br. ok. 1,5-2 mln m2 powierzchni magazynowej
W budowie pozostawało 1,7 mln m2 powierzchni magazynowej na koniec 2024 r., a w w tym roku na rynek może trafić ok. 1,5-2 mln m2, szacują eksperci Colliers. Po oddaniu 2,6 mln m2 w 2024 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 34,1 mln m2, wynika z danych firmy doradczej.
"Eksperci odnotowali delikatny wzrost popytu, który na koniec 2024 wyniósł 5,8 mln, o 3% więcej niż rok temu. Najwięcej powierzchni wynajęło się w ramach nowych umów (49%), natomiast istotną część (42%) stanowiły renegocjacje, które - przy założeniu braku znacznych zmian makroekonomicznych i geopolitycznych - utrzymają wysoki udział w strukturze popytu także w latach 2025 oraz 2026. Będzie to spowodowane tym, że umowy zawarte w latach pandemicznych zaczną się wówczas kończyć i będą prawdopodobnie odnawiane" - czytamy w komunikacie.
Na koniec 2024 roku w budowie pozostawało 1,7 mln m2. Według szacunków ekspertów, w 2025 r. na rynek może trafić ok. 1,5-2 mln m2, podano w materiale.
"Nasz kraj jest niekwestionowanym liderem pod względem podaży i popytu w regionie CEE oraz jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Długoterminowe perspektywy wskazują, że zasoby rynku mogą zwiększyć się nawet dwu-, a w optymistycznym scenariuszu trzykrotnie. Potencjał ten potwierdzają zabezpieczone przez deweloperów banki ziemi oraz współczynnik zasobów per capita, który w krajach Europy Zachodniej jest obecnie znacząco wyższy niż w Polsce" - skomentował senior partner, Dział Powierzchni Logistyczno-Przemysłowych, Colliers Maciej Chmielewski, cytowany w komunikacie.
Wzrost popytu i ograniczona nowa podaż wpłynęły na spadek stopy pustostanów, która pod koniec 2024 roku wyniosła 7,4% (najwyższa jest w województwach lubuskim i świętokrzyskim, najniższa w podlaskim i opolskim). Prognozy wskazują, że na początku 2025 roku może ona wzrosnąć do ponad 8%, jednak w drugiej połowie roku przewiduje się ponowne ożywienie na rynku, podano też w informacji.
"Pod koniec 2024 r. nastąpiła znaczna absorpcja powierzchni istniejącej, dzięki czemu stopa pustostanów osiągająca w pierwszej połowie roku ponad 8% spadła do 7,4%. Około 58% dostępnej powierzchni znajduje się w obiektach oddanych do użytku od początku 2022 roku, jednak ich udział sukcesywnie maleje" - wskazał starszy analityk w dziale Markets Insights, Colliers Antoni Szwech.
W 2024 r. największą aktywność wykazywali najemcy z branż 3PL i handlu. 11-proc. udział w popycie miała branża e-commerce, a najemca z tego sektora odpowiadała za największą transakcję na rynku magazynowym w ub.r. - wynajął 125 tys. m2 w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub. Za 15% popytu odpowiadali najemcy produkcyjni.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.
- 27.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
KSF-M: Kredyty mieszkaniowe rosną umiarkowanie, dostrzegalne stopniowe ograniczanie marż
Wartość kredytów mieszkaniowych rośnie w umiarkowanym tempie, a ich jakość pozostaje bardzo dobra; dostrzegalne jest stopniowe ograniczanie marż banków, ocenia Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym (KSF-M).
- 27.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
KE: Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce wzrósł do 101,4 pkt w czerwcu
Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 101,4 pkt w czerwcu 2025 r. wobec 100,4 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska (KE).
- 27.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MFiPR: Powstaje unijny pakt na rzecz wschodnich regionów granicznych
Podczas Konferencji Wysokiego Szczebla Regionów Wschodnich UE w Białowieży - wspólnej inicjatywy minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Raffaele Fitto - zadeklarowano stworzenie paktu dla regionów na wschodniej granicy UE, do których powinny popłynąć dodatkowe fundusze w nowym unijnym budżecie, podał resort.