Credit Agricole: Dane przemysłu i budownictwa w III mogą negatywnie zaważyć na PKB w I kw.
Warszawa, 22.04.2024 (ISBnews) - Istotnie gorsze od oczekiwań dane płynące z przemysłu i produkcji budowlano-montażowej w marcu mogą negatywnie zaważyć na dynamice PKB w I kw., oceniają ekonomiści Credit Agricole Bank Polska. Bank wskazał, że istnieje ryzyko obniżenia jego prognozy PKB na I kwartał br., wynoszącej obecnie 1,5% r/r.
"Dzisiejsze, wyraźnie niższe od naszych oczekiwań dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą w I kw. tempo wzrostu PKB w Polsce zwiększy się do 1,5% r/r wobec 1% w IV kw. Jednocześnie uważamy, że łączny wydźwięk opublikowanych dzisiaj danych z polskiej gospodarki jest lekko negatywny dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji" - czytamy w komentarzu banku do dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o produkcji przemysłowej w marcu br.
Ekonomiści banku zwracają uwagę, że znaczącym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy lutym a marcem był efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w marcu 2024 r. liczba dni roboczych była o 2 dni niższa niż w marcu 2023 r., podczas gdy w lutym br. liczba ta była o 1 dzień wyższa niż przed rokiem).
Podkreślają, że spadek odsezonowanej produkcji przemysłowej w marcu był zaskakująco silny.
"W historii danych, którymi dysponujemy (tj. od połowy 2006 r.) tylko trzykrotnie odnotowano silniejsze zmniejszenie produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym, z czego dwa wspomniane okresy przypadły na czas pierwszego lockdownu wiosną 2020 r." - czytamy dalej.
Bank wskazał, że silny spadek odsezonowanej produkcji wynikał być może z trudności w oczyszczeniu danych z efektów kalendarzowych w warunkach dużych różnic w liczbie dni roboczych oraz przesunięcia terminu świąt wielkanocnych i GUS marcowe może zrewidować w kolejnych miesiącach.
Z uwagi na oddziaływanie niekorzystnych efektów kalendarzowych spadek dynamiki nieodsezonowanej produkcji miał szeroki zakres i został odnotowany w trzech głównych segmentach przemysłu, tj. w branżach eksportowych (-10% w marcu wobec 1,3% w lutym), powiązanych z budownictwem (-9,1% wobec 0,9%) oraz pozostałych kategoriach (-3,3% wobec 4,7%), podano także.
Analizując sytuację produkcji budowlano-montażowej w marcu br., ekonomiści oczekują, że w kolejnych miesiącach nastąpi kontynuacja stopniowego ożywienia w budownictwie, wspieranego również przez wzrost aktywności w budownictwie mieszkaniowym i realizację projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Jak poinformował dziś GUS, produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 6% r/r w marcu 2024 r., w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 3,6%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 5,5% niższym w porównaniu z lutym br.
Konsensus rynkowy przewidywał spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 2%.
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 13,3% r/r w marcu br., poinformował GUS. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 19,1%. Konsensus rynkowy przewidywał 4,4% spadku produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 20.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Mieszkanie nie dla nauczyciela? Kogo w Polsce stać na własne “M”?
Pensje Polaków mocno się różnią. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili je porównać z przeciętną ogólnopolską ceną nowego mieszkania.
- 15.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesteśmy mocno zadłużeni względem dochodów?
Krajowe media ostatnio dość często zwracają uwagę, że pod względem średniego oprocentowania spłacanych i udzielanych kredytów mieszkaniowych, Polska niestety przoduje w UE. Co więcej, od 2012 r. do 2023 r. wyższą średnią stawką oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych niż Polska (5,06%) cechowały się tylko Węgry (6,66%). Są jednak też dobre wiadomości. Chodzi o poziom zadłużenia mieszkaniowego wobec dochodów gospodarstw domowych, który analizują eksperci RynekPierwotny.pl.
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach. Poprawia się, czy pogarsza?
W ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie poprawił się standard mieszkań w naszym kraju: są większe, lepiej wyposażone i mniej przeludnione. Z okazji Światowego Dnia Miast eksperci portalu GetHome.pl zbadali, czy ten postęp widoczny jest we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.