Czy Sopot to nadal najdroższe miasto w Polsce?
GUS dopiero niedawno opublikował „powiatowe” dane o cenach mieszkań w 2023 r. Warto sprawdzić, które miasta okazały się droższe od Warszawy.
U osób bliżej zainteresowanych rynkiem nieruchomości, zdziwienia raczej nie wzbudza fakt, że Główny Urząd Statystyczny dopiero jesienią kolejnego roku podaje informacje o transakcyjnych cenach mieszkań z powiatów. Pomimo tego opóźnienia, dane GUS są interesujące, ponieważ uwzględniają mniej popularne medialnie rynki nieruchomości. Na podstawie „GUS-owskich” danych za 2023 r. eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy któreś miasto było wówczas droższe mieszkaniowo od Warszawy.
W ramach analizy, warto wziąć pod uwagę opublikowaną dopiero niedawno przez GUS medianową cenę 1 mkw. sprzedanych mieszkań (nowych oraz używanych). Taka statystyka uwzględnia wszystkie sprzedane mieszkania z rynku wtórnego oraz przeniesienia własności ukończonych mieszkań deweloperskich - bez zawartych w danym roku umów deweloperskich, które często cechują się wyższymi stawkami za 1 mkw. Obliczona w ten sposób mediana cen 1 mkw. mieszkań dla „najdroższych” miast na prawach powiatu z 2023 r. wyglądała następująco:
- Sopot - 15 217 zł
- Warszawa - 13 081 zł
- Kraków - 11 446 zł
- Świnoujście - 10 585 zł
- Gdańsk - 10 227 zł
- Wrocław - 10 133 zł
- Gdynia - 9 891 zł
- Poznań - 9 129 zł
- Lublin - 8 632 zł
- Szczecin - 8 434 zł
- Katowice - 8 143 zł
- Białystok - 7 950 zł
- Siedlce - 7 823 zł
- Rzeszów - 7 691 zł
- Toruń - 7 679 zł
Jak widać, Sopot podobnie jak w poprzednich latach cechował się najwyższą medianową ceną, czyli stawką za 1 mkw., której nie przekroczyła połowa sprzedanych lokali. Podawane przez GUS informacje z powiatu tatrzańskiego (mediana = 15 717 zł/mkw.) pozwalają sądzić, że Zakopane pod względem cen mieszkań w 2023 roku również wyprzedzało Warszawę. Podobna sytuacja mogła dotyczyć okolic Krynicy-Zdroju oraz Międzyzdrojów. Możemy żałować, iż Główny Urząd Statystyczny nie podaje informacji cenowych w podziale na gminy. Oczywiście, szybsza publikacja statystyk GUS też byłaby pożądana.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?