16.05.2024
Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe

Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

Utrwalony w ostatnich miesiącach constans dynamiki cen materiałów budowlanych na ujemnym poziomie nieco ponad 3 proc. rdr, powoli zaczyna ewoluować w kierunku zera. Tymczasem ten sam wskaźnik liczony w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, z wartości minus 0,8 proc. w marcu, w kwietniu przeszedł na dodatnią stronę z wartością plus 0,7 proc. Nie oznacza to jeszcze definitywnego końca spadków stawek materiałów budowlanych, ale jest pierwszym wiarygodnym sygnałem możliwego powrotu wzrostów cen już w bezpośredniej perspektywie. W najnowszym raporcie Grupy PSB dynamika cen w kanale hurtowym wyniosła minus 2,6 proc. oraz detalicznym minus 2,9 proc.

Średnia dynamika cen materiałów budowlanych (1)

Odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku autorstwa Grupy PSB w kwietniu br. wskazuje na wciąż silnie dominującą pozycję taniejących grup towarowych. Jednak nawet na pierwszy rzut oka widać słabnącą tendencję spadków. Z drugiej strony zaledwie dwie pozycje – farby, lakiery i cement, wapno wciąż drożeją o niespełna 2 proc.

Wśród materiałów najszybciej taniejących niezmiennie od miesięcy przodują płyty OSB z drewnem, taniejące w ciągu roku o 17,3 proc., a następnie dachy-rynny o 8 proc.

Tab.1 - Dynamika cen materiałów budowlanych w kwietniu 2024 mdm rdr

Jednak w kwietniu najciekawszym elementem notowań materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB było odwrócenie tendencji spadkowej na wzrostową w relacji miesiąc do miesiąca. Jeszcze w marcu średnia dynamika wynosiła tu minus 0,8 proc., a na 20 grup towarowych tylko 3 nie komunikowały przeceny.

Tymczasem w kwietniu sytuacja uległa radykalnej wolcie. Z miesiąca na miesiąc wszystkie grupy towarowe zanotowały wzrost, z jednym potwierdzającym regułę wyjątkiem w postaci suchej zabudowy, której ceny pozostały bez zmian. Jeżeli w maju sytuacja się powtórzy, czyli ceny monitorowanych grup towarowych ponownie w komplecie odbiją w górę w odniesieniu do kwietnia, przesilenie korekty cenowej materiałów budowlanych stanie się faktem.

Tymczasem w przestrzeni publicznej przybiera na sile dyskusja, a właściwie prawdziwa batalia o być albo nie być dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podjęcia ostatecznej decyzji przez rząd nie da się jednak odwlekać w nieskończoność, a od niej właśnie mogą zależeć w decydującym stopniu długoterminowe perspektywy krajowej branży budowlanej, z segmentem producentów materiałów budowlanych na czele. Inwestycja infrastrukturalna o tak gigantycznych rozmiarach, jeśli zostanie zatwierdzona do realizacji, na długie lata może zdominować parametry popytowe, cenowe, eksportowo-importowe i rozwojowe rodzimej budowlanki, niekoniecznie z korzyścią dla innych form budownictwa na czele z mieszkaniówką.

Autor: Jarosław Jędrzyński

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
  • SINN-y bezpieczne niczym obligacje Skarbu Państwa? Prawda o polskich REIT-ach z realnej perspektywy
    05.07.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    SINN-y bezpieczne niczym obligacje Skarbu Państwa? Prawda o polskich REIT-ach z realnej perspektywy

    Historia wprowadzania na polski rynek funduszy typu REIT trwa już dobre 8 lat i coraz bardziej przypomina „niekończącą się opowieść”. Tymczasem w najlepsze trwa medialna batalia, mająca za zadanie z jednej strony sprowokować legislacyjną mobilizację rządu w przedmiotowej kwestii, z drugiej w miarę możliwości podreperować zapewne wciąż dość marną edukację Kowalskich dotyczącą SINN-ów, czyli REIT-ów w rodzimym wydaniu.

  • 02.07.2024
    Trendy rynkowe

    ING BSK: 84% właścicieli domów wprowadziło min. jedno rozwiązanie termomodernizacyjne

    Ponad 4/5 właścicieli domów jednorodzinnych (84%) przyznaje, że wprowadziło przynajmniej jedno rozwiązanie termomodernizacyjne, a 82% właścicieli mieszkań wprowadziło rozwiązania, które mają wpływ bezpośrednio na ich lokale, wynika z badania opinii Polaków na temat termomodernizacji, które powstało na zlecenie ING Banku Śląskiego.

  • Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2024 (wstępne dane)
    01.07.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2024 (wstępne dane)

    W czerwcu w większości największych miast zwiększyła się oferta nowych mieszkań w segmencie popularnym, co zatrzymało wzrost średniej ceny metra kwadratowego. Wprawdzie poszła ona w górę w Warszawie, Łodzi i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale nie z powodu podwyżek cen lokali będących już od jakiegoś czasu w ofercie firm deweloperskich – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

  • 01.07.2024
    Trendy rynkoweBiznesRaporty

    BIG InfoMonitor: Małe i średnie firmy podzielone w sprawie środków z KPO. Chce z nich skorzystać 1/3 sektora MŚP

    KPO to skrót, który już od kilku lat pojawia się na ustach polityków, dziennikarzy i przedsiębiorców. Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy pochodzą z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i mają wzmocnić polską gospodarkę po trudnościach związanych z pandemią koronawirusa i okresem dekoniunktury. Środki z KPO stanowią dużą szansę na „odbicie się” po trudnych latach zwłaszcza przez sektor MŚP. Jego przedstawiciele podchodzą jednak z ostrożnością do tych funduszy i nie wszyscy z nich ruszą po nie wraz z uruchomieniem naboru. Choć deklaruje to ponad 30 proc. mikro, małych i średnich firm, jeszcze wyższy odsetek przedsiębiorstw, bo 40 proc., jest przekonanych, że z tych środków nie skorzysta.

  • 28.06.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertów

    NBP: Ożywienie aktywności deweloperów w I kw. br. da zwiększoną liczbę budowanych mieszkań

    W aktywności deweloperów mieszkaniowych w I kw. br. zaszły korzystne zmiany - m.in. zwiększenie nowej produkcji w toku - które będą skutkować zwiększoną liczbą budowanych mieszkań, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP).