
Czy warto dalej zwlekać z budową domu?
W poprzednich dwóch latach budujący domy jednorodzinne przeżyli horror cenowy. Czy rok 2023 będzie lepszy? Eksperci GetHome.pl sprawdzili, czy ci, którzy planują budowę domu, powinni przyjąć w swoim kosztorysie margines bezpieczeństwa.
– Decyzja o budowie domu w tym roku może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim inwestorom wreszcie przestaną spędzać sen z powiek rosnące koszty budowy. Wręcz przeciwnie. W najbliższych miesiącach utrzyma się raczej spadkowa tendencja cen w budownictwie jednorodzinnym – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
W swojej prognozie powołuje się na najnowsze dane Grupy PSB Handel, która monitoruje rynek wyrobów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. W sierpniu ich średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była minimalnie niższa niż miesiąc wcześniej.
Przy czym spadek cen miesiąc do miesiąca miał miejsce w 13 grupach, a w dwóch ceny praktycznie nie drgnęły. Najbardziej, bo aż o ponad 4% potaniały płyty OSB i drewno. Blisko 2% spadki objęły m.in. izolacje wodochronne oraz dachy i rynny. W 5 grupach asortymentowych Grupa PSB Handel odnotowała podwyżki, ale były one raczej symboliczne, czyli poniżej 1%. Dotyczy to m.in. wyrobów wykończeniowych, farb i lakierów oraz instalacji i ogrzewania.

Średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych jest wciąż o 1,1% wyższa niż przed rokiem, jednak z każdym miesiącem dynamika wzrostu maleje. Na przykład jeszcze w marcu była ona dwucyfrowa. A co podrożało w ciągu 12 miesięcy najbardziej?
Liderem podwyżek jest cement i wapno, które – mimo obniżki w sierpniu – wciąż były aż o 21% droższe niż przed rokiem. Z kolei chemia budowlana oraz farby i lakiery podrożały w tym okresie o ponad 8%. Z drugiej strony o ok. 23,8% tańsze niż przed rokiem są płyty OSB i drewno, a o 16,5% - izolacje termiczne.

– W tej sytuacji całkowity koszt budowy domu prawdopodobnie niewiele się zmieni w tym roku. To bardzo ważne, bo inwestorzy nie musieliby np. zaciągać większego kredytu, niż wynika to z kosztorysu planowanej inwestycji, albo prosić banku o dodatkowe pieniądze w trakcie jej realizacji – komentuje Marek Wielgo.
Być może już w drugiej połowie roku budownictwo mieszkaniowe zacznie wychodzić z zapaści. To ożywienie może być widoczne w statystykach dotyczących rozpoczynanych inwestycji, które już nie spadają, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę nie tylko na stabilizację cen materiałów. W tym roku wzrosła podaż działek.
Ponadto w ostatnich miesiącach poprawiła się dostępność kredytów. Od lipca w ofercie banków pojawił się dotowany przez państwo „Bezpieczny Kredyt 2%”, którym można sfinansować nie tylko zakup pierwszego mieszkania, ale też budowę domu. To szansa zwłaszcza dla tych młodych ludzi, którzy np. odziedziczyli działkę budowlaną. Może ona bowiem stanowić ich wkład własny.

I najpewniej to właśnie dlatego nastroje w branży budowlanej zaczęły się poprawiać. Wskazują na to wyniki jesiennych targów budowlanych Grupy PSB, które są swego rodzaju „barometrem budowlanej jesieni”. Będące akcjonariuszami Grupy PSB firmy kupieckie zawarły kontrakty handlowe na kwotę 187 mln zł, czyli o ponad 20% wyższą niż rok temu. Świadczy to o tym, że właściciele hurtowni i składów budowlanych spodziewają się poprawy popytu na wyroby budowlane w ostatnich miesiącach tego roku.
Autor: Marek Wielgo
Źródło: GetHome.pl
- 17.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej nowych mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego. W Poznaniu już ponad 1,3 tys.!
Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego jest w ofercie deweloperów działających w największych miastach.
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak wyglądał marzec na olsztyńskim rynku mieszkaniowym?
Średnio 11,6 tys. zł – tyle w marcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tak dużej oferty nowych mieszkań w największych miastach kupujący nie mieli nigdy!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł wzrost sprzedaży nowych mieszkań, ale deweloperzy wprowadzili ich na rynek jeszcze więcej. W efekcie we wszystkich metropoliach oferta lokali urosła do rekordowych rozmiarów. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców równie ważne jest też i to, że wzrósł w niej udział segmentu popularnego, co skutkowało stabilizacją średniej ceny metra kwadratowego.
- 14.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Po najmie trzeba właścicielowi odremontować mieszkanie?
Spory pomiędzy właścicielami mieszkań i najemcami dotyczące zużycia lokalu, niestety są dość częste. Może je ograniczyć doprecyzowana umowa.
- 08.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jednak więcej gotowych mieszkań od deweloperów?
W niektórych miastach spadł udział gotowych mieszkań od deweloperów. Warto jednak pamiętać, że powiększyła się cała oferta.