Domański: Będzie bezzwrotna pomoc dla kredytobiorców hipotecznych poszkodowanych w powodzi
Rząd wprowadzi bezzwrotną pomoc dla kredytobiorców hipotecznych poszkodowanych w powodzi i pokryje zobowiązania przez 12 miesięcy, poinformował minister finansów Andrzej Domański.
"Minister @Domanski_Andrz na posiedzeniu #RadaMinistrów: Wprowadzamy bezzwrotną pomoc dla kredytobiorców hipotecznych. Wsparcie będzie polegało na spłacie przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zobowiązań kredytobiorcy przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytowe" - czytamy na profilu Kancelarii Premiera na platformie X.
Według oceny skutków regulacji (OSR), projektowane rozwiązania nie wpłyną na zwiększenie kosztów funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, ani nie wiążą się z koniecznością jego uzupełnienia przez kredytodawców. Biorąc pod uwagę że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wg stanu na 30 czerwca 2024 r. dysponował kwotą ponad 1,2 mld zł, a jednocześnie brak jest danych dotyczących szczegółowej liczby kredytobiorców pokrzywdzonych przez powódź, należy założyć że zgromadzone w Funduszu środki umożliwią wsparcie bez konieczności jego uzupełnienia przez kredytodawców.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 06.06.2025BankiZmiany w przepisach
Hołownia: Polska 2050 chce windfall tax od banków; jeśli nie zadziała - wakacje kredytowe
Polska 2050 chce wpisać do renegocjowanej umowy koalicyjnej wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków (tzw. windfall tax) dla sektora bankowego, poinformował przewodniczący ugrupowania, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zastrzegł, że jeśli banki przerzucą koszt tego podatku na klientów, Polska 2050 zaproponuje powrót do wakacji kredytowych.
- 04.06.2025Zmiany w przepisach
UOKiK chce prac nad ustawą o jednolitych wzorach umów o kredyt hipoteczny ze stałą stopą
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce jak najszybszego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad ustawą, która wprowadzi do polskiego prawa jednolite wzorce umów o kredyt hipoteczny oparty o okresowo stałą stopę procentową, podał Urząd. Wzorce obowiązywałby wszystkich kredytodawców, bez możliwości dokonywania modyfikacji, a proponowane rozwiązanie zabezpiecza interesy konsumentów, ale też ogranicza ryzyko prawne po stronie banków.
- 21.05.2025Zmiany w przepisach
MF: Deklaracja podniesienia kwoty wolnej od podatku jest aktualna - trwają prace
Deklaracja podniesienia kwoty wolnej od podatku jest aktualna - trwają prace w tym zakresie, poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.
- 14.05.2025Zmiany w przepisach
Domański: Założenia do nowego rozwiązania - tj. ugód podatkowych pojawią się w br.
Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym rozwiązaniem - tj. ugodami podatkowymi, których założenia zostaną przestawione w tym roku, poinformował minister finansów Andrzej Domański.
- 14.05.2025Zmiany w przepisach
Domański: Propozycje dot. zmian w podatku Belki przedstawimy przed wakacjami
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku od zysków kapitałowych - tzw. podatku Belki - i przedstawi nową propozycję przed wakacjami, poinformował minister finansów Andrzej Domański.