Gdzie jest drożej nawet niż w Warszawie?
Warszawa to krajowa metropolia z najwyższymi cenami metrażu, ale po uwzględnieniu mniejszych miast spada na dalszą pozycję. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić gdzie jest drożej.
Wiele osób w ramach odpowiedzi na pytanie o miasto w Polsce z najdroższymi mieszkaniami, bez wahania wskazałoby Warszawę. Rzeczywiście, stolica jest polską metropolią z najwyższymi cenami metrażu. Jeżeli jednak rozciągniemy analizę na wszystkie miasta z prawami powiatu, to wyniki stają się mniej oczywiste. Warto sprawdzić, gdzie Główny Urząd Statystyczny odnotował średnie ceny za 1 mkw. mieszkań jeszcze wyższe niż w Warszawie.
GUS dopiero niedawno podał średnie ceny mieszkań sprzedawanych w 2022 r. Te dane mimo długiego oczekiwania zasługują jednak na uwagę, ponieważ mówimy o średnich stawkach za 1 mkw. z aktów notarialnych. Poza tym GUS jako jedyny podaje wyniki dla 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Po przeanalizowaniu cen mieszkań sprzedanych przez cały miniony rok okazało się, że najwyższe średnie stawki za 1 mkw. odnotowano w następujących miastach na prawach powiatu:
Wynik dotyczący całego powiatu tatrzańskiego (12 579 zł/mkw.) sugeruje, że po uwzględnieniu Stolicy Tatr, Warszawa mogłaby spaść na trzecie miejsce podium. Nie mamy jednak danych z samego Zakopanego.
Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zainteresowanie mogą wzbudzać również miasta na prawach powiatu z najniższą średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Swoisty mini-ranking dziesięciu „najtańszych” miast na prawach powiatu (z minionego roku) wygląda następująco:
Wynik dotyczący Bytomia nie wzbudza zaskoczenia, ponieważ ten ośrodek miejski już od 2010 r. otwiera listę miast na prawach powiatu z najtańszymi mieszkaniami.
Pełne zestawienie:
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r w październiku: konsensus: -6,8%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 1,5% r/r w październiku
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła br. o 1,5% r/r do 24 346 w październiku 2024 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 18,4% r/r w październiku
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku br., wzrosła o 18,4% r/r i wyniosła 23 352, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 21,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 17,3% r/r w październiku
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w październiku br. spadła o 17,3% r/r do 17 133, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).