Gdzie jest drożej nawet niż w Warszawie?
Warszawa to krajowa metropolia z najwyższymi cenami metrażu, ale po uwzględnieniu mniejszych miast spada na dalszą pozycję. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić gdzie jest drożej.
Wiele osób w ramach odpowiedzi na pytanie o miasto w Polsce z najdroższymi mieszkaniami, bez wahania wskazałoby Warszawę. Rzeczywiście, stolica jest polską metropolią z najwyższymi cenami metrażu. Jeżeli jednak rozciągniemy analizę na wszystkie miasta z prawami powiatu, to wyniki stają się mniej oczywiste. Warto sprawdzić, gdzie Główny Urząd Statystyczny odnotował średnie ceny za 1 mkw. mieszkań jeszcze wyższe niż w Warszawie.
GUS dopiero niedawno podał średnie ceny mieszkań sprzedawanych w 2022 r. Te dane mimo długiego oczekiwania zasługują jednak na uwagę, ponieważ mówimy o średnich stawkach za 1 mkw. z aktów notarialnych. Poza tym GUS jako jedyny podaje wyniki dla 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Po przeanalizowaniu cen mieszkań sprzedanych przez cały miniony rok okazało się, że najwyższe średnie stawki za 1 mkw. odnotowano w następujących miastach na prawach powiatu:

Wynik dotyczący całego powiatu tatrzańskiego (12 579 zł/mkw.) sugeruje, że po uwzględnieniu Stolicy Tatr, Warszawa mogłaby spaść na trzecie miejsce podium. Nie mamy jednak danych z samego Zakopanego.
Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zainteresowanie mogą wzbudzać również miasta na prawach powiatu z najniższą średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Swoisty mini-ranking dziesięciu „najtańszych” miast na prawach powiatu (z minionego roku) wygląda następująco:

Wynik dotyczący Bytomia nie wzbudza zaskoczenia, ponieważ ten ośrodek miejski już od 2010 r. otwiera listę miast na prawach powiatu z najtańszymi mieszkaniami.
Pełne zestawienie:

Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.