Gdzie na przeprowadzkę trzeba długo czekać?
Na rynku nie brakuje inwestycji deweloperskich z terminem ukończenia dopiero w 2026 roku. Sprawdzamy udział takich projektów w dużych miastach.
W pierwszej połowie bieżącego roku deweloperzy pracowicie odbudowywali ofertę nowych mieszkań. Pod koniec czerwca na terenie siedmiu największych rynków (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, miasta GZM) było dostępnych około 55 500 nowych lokali mieszkalnych, czyli o 29% więcej niż pół roku wcześniej. Warto oczywiście mieć świadomość, że lokale wprowadzane do oferty często cechują się dość odległym terminem ukończenia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak duży udział w ofercie deweloperów mają mieszkania z terminem ukończenia w 2026 roku.
W bazie danych BIG DATA RynekPierwotny.pl znajdziemy informacje na temat terminu ukończenia dostępnych w ofercie inwestycji deweloperskich oraz mieszkań. Lepszym rozwiązaniem wydaje się uwzględnianie liczby lokali mieszkalnych z terminem ukończenia w 2026 roku, a nie liczby inwestycji. Taki udział dostępnych w ofercie nowych mieszkań, które mają być ukończone w 2026 roku wyglądał następująco pod koniec czerwca:
- Warszawa - 29% wszystkich mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów
- Kraków - 18% dostępnych mieszkań
- Łódź - 28% dostępnych mieszkań
- Wrocław - 37% dostępnych mieszkań
- Poznań - 37% dostępnych mieszkań
- Trójmiasto - 19% dostępnych mieszkań
- Aglomeracja Katowicka (miasta z obszaru GZM) - 30% dostępnych mieszkań
Uwagę zwracają zwłaszcza niskie wyniki dotyczące Krakowa i Trójmiasta. W Mieście Kraka zdecydowanie największą część oferty (49%) stanowią lokale z terminem ukończenia przypadającym na 2025 r. Analogiczny wynik z Trójmiasta (46%) okazuje się niewiele mniejszy. Udział gotowych mieszkań na badanych rynkach wynosi natomiast od 8% (Warszawa) do 23% (Kraków).
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r w październiku: konsensus: -6,8%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 1,5% r/r w październiku
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła br. o 1,5% r/r do 24 346 w październiku 2024 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 18,4% r/r w październiku
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku br., wzrosła o 18,4% r/r i wyniosła 23 352, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 21,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 17,3% r/r w październiku
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w październiku br. spadła o 17,3% r/r do 17 133, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).