Gdzie na przeprowadzkę trzeba długo czekać?
Na rynku nie brakuje inwestycji deweloperskich z terminem ukończenia dopiero w 2026 roku. Sprawdzamy udział takich projektów w dużych miastach.
W pierwszej połowie bieżącego roku deweloperzy pracowicie odbudowywali ofertę nowych mieszkań. Pod koniec czerwca na terenie siedmiu największych rynków (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, miasta GZM) było dostępnych około 55 500 nowych lokali mieszkalnych, czyli o 29% więcej niż pół roku wcześniej. Warto oczywiście mieć świadomość, że lokale wprowadzane do oferty często cechują się dość odległym terminem ukończenia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak duży udział w ofercie deweloperów mają mieszkania z terminem ukończenia w 2026 roku.
W bazie danych BIG DATA RynekPierwotny.pl znajdziemy informacje na temat terminu ukończenia dostępnych w ofercie inwestycji deweloperskich oraz mieszkań. Lepszym rozwiązaniem wydaje się uwzględnianie liczby lokali mieszkalnych z terminem ukończenia w 2026 roku, a nie liczby inwestycji. Taki udział dostępnych w ofercie nowych mieszkań, które mają być ukończone w 2026 roku wyglądał następująco pod koniec czerwca:
- Warszawa - 29% wszystkich mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów
- Kraków - 18% dostępnych mieszkań
- Łódź - 28% dostępnych mieszkań
- Wrocław - 37% dostępnych mieszkań
- Poznań - 37% dostępnych mieszkań
- Trójmiasto - 19% dostępnych mieszkań
- Aglomeracja Katowicka (miasta z obszaru GZM) - 30% dostępnych mieszkań
Uwagę zwracają zwłaszcza niskie wyniki dotyczące Krakowa i Trójmiasta. W Mieście Kraka zdecydowanie największą część oferty (49%) stanowią lokale z terminem ukończenia przypadającym na 2025 r. Analogiczny wynik z Trójmiasta (46%) okazuje się niewiele mniejszy. Udział gotowych mieszkań na badanych rynkach wynosi natomiast od 8% (Warszawa) do 23% (Kraków).
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej nowych mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego. W Poznaniu już ponad 1,3 tys.!
Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego jest w ofercie deweloperów działających w największych miastach.
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak wyglądał marzec na olsztyńskim rynku mieszkaniowym?
Średnio 11,6 tys. zł – tyle w marcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tak dużej oferty nowych mieszkań w największych miastach kupujący nie mieli nigdy!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł wzrost sprzedaży nowych mieszkań, ale deweloperzy wprowadzili ich na rynek jeszcze więcej. W efekcie we wszystkich metropoliach oferta lokali urosła do rekordowych rozmiarów. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców równie ważne jest też i to, że wzrósł w niej udział segmentu popularnego, co skutkowało stabilizacją średniej ceny metra kwadratowego.
- 14.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Po najmie trzeba właścicielowi odremontować mieszkanie?
Spory pomiędzy właścicielami mieszkań i najemcami dotyczące zużycia lokalu, niestety są dość częste. Może je ograniczyć doprecyzowana umowa.
- 08.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jednak więcej gotowych mieszkań od deweloperów?
W niektórych miastach spadł udział gotowych mieszkań od deweloperów. Warto jednak pamiętać, że powiększyła się cała oferta.