GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 27% r/r w listopadzie
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w listopadzie br. spadła o 27% r/r do 18 905, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 3,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Deweloperzy w ubiegłym miesiącu oddali do użytkowania 12 591 mieszkań, co oznacza spadek o 25% r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5%, podał również GUS.
"Według wstępnych danych, w okresie styczeń - listopad 2023 roku oddano do użytkowania 199,6 tys. mieszkań, tj. 7,1% mniej niż w analogicznym okresie roku 2022. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 123,0 tys. mieszkań - o 5,4% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni - 72,8 tys. mieszkań, tj. o 10,9% mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,1% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 3,9 tys. mieszkań (wobec 3,3 tys. przed rokiem)" - czytamy w komunikacie.
Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 18,1 mln m2, czyli o 8,9% mniej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 90,5 m2, podał też Urząd.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach. Poprawia się, czy pogarsza?
W ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie poprawił się standard mieszkań w naszym kraju: są większe, lepiej wyposażone i mniej przeludnione. Z okazji Światowego Dnia Miast eksperci portalu GetHome.pl zbadali, czy ten postęp widoczny jest we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rośnie popyt na kredyt mieszkaniowy z gwarancją wkładu własnego, bo mieszkań jest coraz więcej
Kredyt mieszkaniowy z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym wciąż jest w ofercie banków. Gorzej z mieszkaniami, które można kupić za taki kredyt. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile jest ich w ofercie deweloperów działający w największych miastach.
- 12.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rynek mieszkaniowy w III kw. 2024: znacznie mniej klientów, ale ceny rosną
Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest dość specyficzna. Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań wcale nie spadają. Jednocześnie w największych miastach na rynku pierwotnym zmniejsza się udział lokali w cenach poniżej 10 tys. zł za m kw. Najnowsze dane na ten temat prezentuje Barometr Metrohouse i Credipass za III kw. 2024 r. przygotowany we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl.
- 08.11.2024DeweloperzyRaporty i analizyTrendy rynkowe
Zapraszamy na Polish Real Estate Summit 2024!
Mechanizmy zwiększające podaż, uwolnienie gruntów, stabilizacja cen na rynku nieruchomości i poprawa struktury mieszkaniowej – czy miesięcy po tym, jak na PRES 23 gorąco dyskutowaliśmy o tym, jakich przekształceń pilnie potrzebuje rynek, czas na przyjrzenie się temu, jakie – i jak się dokonały?
- 06.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – październik 2024
Październik przyniósł dość nieoczekiwany obrót na rynku wtórnym w Warszawie, Wrocławiu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie zamiast oczekiwanego przez kupujących spadku, miał miejsce wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych z drugiej ręki. W Krakowie, Trójmieście i Poznaniu średnia utrzymała poziom z września, natomiast w Łodzi nieznacznie spadła – wynika z danych portalu GetHome.pl.