GUS: Liczba oddanych budynków mieszkalnych spadła o 12,4% r/r w 2023 r.
Warszawa, 11.03.2024 (ISBnews) - Liczba nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w 2023 r. wyniosła 98,8 tys., tj. o 12,4% mniej r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Budynki jednorodzinne stanowiły 97,3% wszystkich budynków przekazanych do eksploatacji, przy czym to w budynkach wielorodzinnych ulokowano więcej niż połowę mieszkań.
"Tradycyjną udoskonaloną technologię wnoszenia zastosowano przy budowie 98,3% nowych budynków mieszkalnych. Biorąc pod uwagę liczbę kondygnacji, najwięcej wybudowano budynków dwukondygnacyjnych (63,2%) i jednokondygnacyjnych (31,7%), w których znalazło się odpowiednio 32,8% i 14,7% ogółu przekazanych do użytkowania mieszkań. Z kolei w budynkach o trzech i więcej kondygnacjach (5,1% nowych budynków) usytuowanych zostało 52,5% mieszkań" - czytamy w komunikacie.
W omawianym okresie deweloperzy wybudowali 62,2% wszystkich nowo oddanych mieszkań, a inwestorzy indywidualni - 35,9%. W porównaniu z 2022 r. udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wzrósł o 1,8 pkt proc., a wybudowanych przez inwestorów indywidualnych spadł o 2,1 pkt proc., podano także.
Wodociąg z sieci posiadało 94,4%, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci 79,8% mieszkań oddanych do użytkowania (pozostałe były podłączone do lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej). W gaz z sieci wyposażonych było 35,1% mieszkań, natomiast w ciepłą wodę dostarczaną z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej - 37,3%. Do centralnej sieci grzewczej podłączonych było 37,5% mieszkań, a pozostałe posiadały indywidualne centralne ogrzewanie (z tego w kotły/piece na paliwo gazowe wyposażonych było 37,3%, a na paliwo stałe - 11,2%; dla 14% zastosowano pozostałe rodzaje ogrzewania).
Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania (liczony od daty jej rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania) w 2023 r. wyniósł 43 miesiące. Budynki wielorodzinne przekazane do eksploatacji w analizowanym okresie wznoszono w czasie ponad 2-krotnie krótszym niż jednorodzinne.
GUS podał także, uzupełniając wcześniejsze dane, że w 2023 r. oddano do użytkowania 221,3 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 19,9 mln m2 oraz liczbie izb równej 838,7 tys. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano spadki: liczby mieszkań - o 17,2 tys. (7,2%), powierzchni użytkowej mieszkań - o 2,1 mln m2 (9,7%) oraz liczby izb - o 88,9 tys. (9,6%).
Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 89,9 m2 (wobec 92,3 m2 w 2022 r.). Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych przyjęła wartość 130,4 m2, natomiast w budynkach wielorodzinnych - 51,9 m2.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych w I kw. wciąż w koniunkturalnym dołku
Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW relatywnie słaby sprzedażowo. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl najnowsze statystyki kontraktacji rynkowych tuzów zarówno w relacji rok do roku, jak i kwartał do kwartału, potwierdzają tezę o trwaniu rynku pierwotnego w stanie spowolnienia koniunktury sprzedażowej.
- 24.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Największe miasta są zasypywane ofertami mieszkań na wynajem. Czynsze poszły w dół!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł potężne odbicie liczby unikalnych ofert mieszkań na wynajem w całym kraju. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wygląda sytuacja na rynkach najmu w siedmiu największych miastach.
- 22.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
W budownictwie mieszkaniowym symptomy wiosennego ożywienia
Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje umiarkowane przyśpieszenie wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt wiary deweloperów w trwałą poprawę ich statystyk sprzedażowych, choć tymczasem wydaje się być zdecydowanie za wcześnie na ogłaszanie końca spowolnienia koniunktury sprzedażowej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki.
- 17.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej nowych mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego. W Poznaniu już ponad 1,3 tys.!
Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego jest w ofercie deweloperów działających w największych miastach.
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak wyglądał marzec na olsztyńskim rynku mieszkaniowym?
Średnio 11,6 tys. zł – tyle w marcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?