GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań spadła o 14,1% r/r w lipcu
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym spadła w lipcu br. o 14,1% r/r do 19 208, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali w ubiegłym miesiącu 11 974 pozwoleń (spadek o 16,7% r/r i o 10,9% m/m), podał również GUS.
"W okresie styczeń-lipiec 2023 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 131,1 tys. mieszkań, tj. o 32,3% mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (85,6 tys., spadek o 35,4% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (41,6 tys., spadek o 28,7%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97% ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 3,9 tys. mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (w roku ubiegłym 2,9 tys.)" - czytamy w komunikacie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Budują domy na dziko, a potem je legalizują. To zjawisko nasila się z każdym rokiem!
Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych, ale w ocenie ekspertów z zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski przepisy w tej sprawie należy uprościć. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę na ryzyko lawinowego wzrostu nielegalnych budów.
- 24.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Polskie „hipoteki” wyprzedziły węgierskie i są najdroższe w UE
Rok temu polskie nowe kredyty mieszkaniowe były niemal najdroższe w Unii Europejskiej. Sytuacja uległa zmianie, ale nie na lepsze.
- 21.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy młodzi wrócili na rynek mieszkań?
Osoby w wieku 20 lat - 40 lat to z pewnością ważna grupa nabywców mieszkań. Sprawdzamy, jak przez lata zmieniał się udział takich kupujących.
- 20.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Początek roku w budownictwie mieszkaniowym pod znakiem stabilizacji
Początek roku w statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego zazwyczaj upływa pod znakiem sezonowego osłabienia aktywności inwestycyjnej. Tymczasem w roku bieżącym po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. Tym samym na wiosenne ożywienie budownictwa mieszkaniowego przyjdzie uczestnikom rynku jeszcze trochę poczekać.
- 19.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkania na "kredytową kieszeń" dla singla, pary i rodziny z dzieckiem [RAPORT]
Poszczególne miasta wojewódzkie różnią się nie tylko pod względem wielkości oferty nowych mieszkań oraz ich cen, ale także wysokością przeciętnych zarobków. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zbadali, na jaki kredyt mieszkaniowy mogą tam liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny oraz jak duży mają wybór lokali do kupienia za ten kredyt.