GUS: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł do -12 w sierpniu
Warszawa, 23.08.2023 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) wyniósł minus 12 w sierpniu 2023 r. wobec minus 14 w lipcu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.
"W sierpniu br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie zbliżonym do prezentowanego w lipcu br., tylko w przetwórstwie przemysłowym oraz informacji i komunikacji jest on na wyższym poziomie, a w zakwaterowaniu i gastronomii - na niższym. Wskaźnik ten we wszystkich obszarach, poza handlem detalicznym, znajduje się poniżej średniej długookresowej. W większości badanych obszarów sygnalizuje się brak zmian składowych 'diagnostycznych', natomiast w przypadku 'prognostycznych' brak zmian lub poprawę" - czytamy w komunikacie.
W budownictwie w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 8 - zbliżonym do notowanego przed miesiącem (minus 7,9).
W handlu hurtowym w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 1,4 - podobnym jak w lipcu (minus 1,8).
W handlu detalicznym w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 2,9 - podobnym jak przed miesiącem (minus 2,3).
W transporcie i gospodarce magazynowej w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 3,1 - zbliżonym do sygnalizowanego w lipcu (minus 3,8).
W branży zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w sierpniu na poziomie minus 4,1 - niższym od notowanego przed miesiącem (minus 1,5). Odwrotną tendencję zaobserwować można jednak w danych wyrównanych sezonowo (SA), gdzie wskaźnik jest na poziomie wyższym niż w lipcu (minus 8,8 wobec minus 11,2)..
W branży informacja i komunikacja w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 13,1 - wyższym od notowanego w lipcu (plus 11,2).
W branży finanse i ubezpieczenia wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w sierpniu na poziomie sprzed miesiąca (plus 18,8).
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 20.01.2025Trendy rynkoweBiznes
Recykling w budownictwie: potencjał, który wciąż czeka na wykorzystanie
Polska branża budowlana wytwarza blisko 11 mln ton odpadów rocznie. Jak przekształcić ten problem w szansę? Aby w pełni wykorzystać potencjał gospodarki o obiegu zamkniętym i innowacyjnych technologii, branża musi jednak sprostać licznym barierom – od kosztów po regulacje. Te wyzwania mogą wskazać drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości.
- 20.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówDeweloperzy giełdowi
Ostre hamowanie sprzedaży deweloperów giełdowych w 2024 r.
Tradycyjnie z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez zdecydowaną większość giełdowych tuzów statystyki zakomunikowały znaczny spadek kontraktacji rdr zarówno w ostatnim kwartale jak i całym 2024 roku. To dość oczywisty skutek wyraźnego osłabienia ubiegłorocznej koniunktury sprzedażowej nowych mieszkań.
- 17.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz bliżej końca korekty cen materiałów budowlanych
Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa już nieprzerwanie od września 2023 roku. W ubiegłorocznym grudniu spadkowy trend był kontynuowany, jednak już w zdecydowanie symbolicznym wymiarze. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 0,3 procent, z kolei miesiąc do miesiąca zmiana praktycznie nie nastąpiła. Tego typu sytuacja jednoznacznie wskazuje na bliski już koniec obowiązującej tendencji.
- 15.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jaka podwyżka czynszu w 2025 r.? To zależy na jak długo została zwarta umowa najmu
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
- 14.01.2025Trendy rynkowe
CBRE: Prywatne akademiki i najem instytucjonalny będą zyskiwać na popularności w 2025 r.
Sektory prywatnych akademików i instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS) będą budziły rosnące zainteresowanie inwestorów w 2025 r., ocenia ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE Agnieszka Mikulska.