Henning-Kloska: Wprowadzimy poprawki ustalające min. odległość dla wiatraków na 500 m
Wnioskodawcy projektu zakładającego liberalizację budowy wiatraków, zakładają wniesienie pakietu poprawek do projektu, w tym tej określającej minimalną odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej na 500 metrów, wynika z wypowiedzi Pauliny Henning-Kloski z Polski 2050.
Projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych, został wniesiony do Sejmu przez posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 w ubiegłym tygodniu. Określa on odległość wiatraków od rezerwatów przyrody czy parków narodowych na nie mniej niż 300 metrów.
Z kolei - zgodnie z projektem - odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej, terenów zabudowy zagrodowej, terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz mieszkalno-usługowych ma zależeć od poziomu hałasu, emitowanego przez wiatraki; ochronie akustycznej ma podlegać teren 300 metrów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, terenów zabudowy związanej z pobytem dzieci i młodzieży, szpitali - ochrona akustyczna ma obejmować teren 400 m.
"Omówiliśmy poprawki w gronie koalicjantów w czwartek rano i prawnicy nad nimi pracowali. Będą trzy grupy poprawek […] Doprecyzujemy, że te wiatraki duże – na nich się skupimy – 500 metrów, absolutnie obligatoryjna, minimalna odległość" - powiedziała Henning-Kloska w Polsat News.
"500 metrów będzie absolutnym minimum, […] a głośniejsze wiatraki będą musiały stać jeszcze dalej" - dodała.
Podkreśliła, że "proponowana w projekcie odległość 300 metrów nigdy nie dotyczyła dużych wiatraków".
Z wypowiedzi wynika także, że zaproponowane zostaną poprawki, zakładające zwiększenie odległości wiatraków od obiektów przyrody.
"Druga grupa poprawek to zwiększenie ochrony obiektów przyrodniczych, zarówno parków narodowych, parków krajobrazowych, jak i obszarów Natura 2000" - powiedziała posłanka.
"W efekcie zamieszania [300 metrów] zostało błędnie zapisane w ustawie, nie było naszą intencją zmniejszanie ochrony tych obiektów, tym bardziej, że chcemy - koalicja przyjęła - będziemy powiększać tereny i parków narodowych i zwiększać obszary chronione zielone" - doprecyzowała.
Trzecia grupa poprawek ma zmierzać do tego, by "wykluczyć te przepisy o wywłaszczeniach, które nie są wywłaszczeniami".
Obecnie obwiązujące przepisy zakładają możliwość budowania wiatraków w odległości minimalnej 700 metrów od budynków mieszkalnych.
Obowiązują też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej.
W przypadku parków narodowych obowiązuje zasada 10 H, a w wypadku rezerwatów przyrody - limit 500 m. W przypadku innych form ochrony przyrody odległość ma wynikać z decyzji środowiskowej dla konkretnej instalacji. Obecna ustawa zakazuje budowy wiatraków na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 06.05.2025Zmiany w przepisach
Tusk: Podnosimy limit kwoty zwolnionej z VAT do 240 tys. zł
W ramach przyjmowanego dziś przez rząd pakietu dziewięciu projektów ustaw deregulacyjnych, został podniesiony limit kwoty zwolnionej z VAT do 240 tys. zł sprzedaży rocznie z 200 tys. zł do tej pory, poinformował premier Donald Tusk.
- 22.04.2025Zmiany w przepisach
MC: Ruszyły konsultacje europejskiej strategii wdrażania sztucznej inteligencji
Biuro ds. Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej ogłosiło rozpoczęcie konsultacji publicznych dotyczących unijnej strategii wdrażania AI - Apply AI Strategy, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Dokument ma zostać opublikowany jeszcze w tym roku i stanowić plan działania na rzecz pełnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji w strategicznych sektorach Unii Europejskiej. Konsultacje potrwają do 4 czerwca 2025 r.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
Państwa UE zaakceptowały opóźnienia w zakresie raportowania dot. zrównoważonego rozwoju
Państwa członkowskie poparły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący opóźnienia stosowania przyszłych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju i należytej staranności, podała Komisja.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
MRPiPS powołało zepsół ds. reformy PIP, która może wejść w życie 30 VI 2026 r.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), podał resort. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zgodzi się na proponowane zmiany, będą one musiały wejść w życie do 30 czerwca 2026 r.
- 08.04.2025Zmiany w przepisach
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze Klucze”. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał br. Nowy program mieszkaniowy ma ruszyć już od 2026 r.