Inflacja zwalnia. Czy również ta mieszkaniowa?
Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną.
Majowy odczyt inflacji okazał się mniejszy od wcześniejszych szacunków. Ceny w ujęciu rocznym wzrosły bowiem o 4,0%. To wynik mniejszy od kwietniowego o 0,3 punktu procentowego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, czy spadło również tempo wzrostu mieszkaniowych kosztów, które w 2024 r. dość wyraźnie wpływały na odczyty inflacji.
Poniższa tabela przedstawia zmiany kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania/domu w ujęciu rocznym (maj 2024 r. - maj 2025 r.) oraz perspektywę pięciomiesięczną, czyli porównanie poziomu kosztów z grudnia 2024 r. i maja 2025 r. Uwzględnienie tegorocznych zmian jest istotne, gdyż widzimy, że tempo mieszkaniowej inflacji wyhamowało. W ciągu roku wzrost cen dóbr i usług z ogólnej kategorii „Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii” wyniósł 10,6%, ale tegoroczna zmiana to już tylko 2,2%.
Uwagę zwraca również fakt, że w ujęciu rocznym prąd podrożał o niemal 20%, co było konsekwencją podwyżek z połowy minionego roku. Natomiast od grudnia 2024 r. energia elektryczna potaniała o symboliczne 0,2%. Dużo większe spadki dotyczyły cen opału. Niepokoi z kolei tempo wzrostu kosztów związanych z wywozem śmieci. Przez rok wspomniane koszty wzrosły o 12%, a tylko od grudnia o niecałe 9%.

Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.