ING BSK: Popyt krajowy uruchomi ożywienie w przemyśle w br.
Cykl koniunkturalny dla przemysłu będzie przebiegał nietypowo w br., "działając na jednym silniku" - popycie wewnętrznym, przy słabym drugim - czyli eksporcie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Według nich silniejsze odbicie w przemyśle nastąpi w II poł. br. w związku z ożywieniem inwestycji.
"Przy trudnym otoczeniu zewnętrznym, nie spodziewamy się odbicia produkcji w najbliższych miesiącach, na wyraźniejsze odbicie możemy liczyć w II poł. 2025 w związku z ożywieniem inwestycji. To będzie nietypowy cykl koniunkturalny dla przemysłu, który będzie działał na jednym silniku - popycie wewnętrznym, przy słabym drugim, czyli eksporcie. Polski przemysł coraz bardziej powiela stagnacyjny scenariusz widoczny na danych z przemysłu Czech i Niemiec, ale w odróżnieniu od sąsiadów z zachodu i południa polska gospodarka może liczyć na silne odbicie popytu wewnętrznego, stąd w 2025 ponownie polska gospodarka będzie rosła szybciej niż większość w UE" - czytamy w komentarzu ING BSK do danych GUS o produkcji sprzedanej przedsiębiorstw przemysłowych w styczniu 2025 r.
Ekonomiści banku podkreślają, że inwestycje i konsumpcja będą motorami ożywienia gospodarki w br. w odróżnieniu do wcześniejszych cykli koniunkturalnych, kiedy ożywienie było zwykle ciągnione przez eksport netto.
"Polski przemysł coraz bardziej powiela stagnacyjny scenariusz widoczny w danych z przemysłu Czech i Niemiec. W Polsce możemy liczyć na popytu krajowego, stąd odbicie produkcji nadejdzie, ale raczej będzie późniejsze niż w poprzednich cyklach i związane z ożywieniem inwestycji. Spowolnienie tempa płac wskazuje, że scenariusz dla inflacji może być bardziej pozytywny niż prezentowany ostatnio przez RPP" - czytamy dalej.
W ujęciu sektorowym, najgłębsze spadki odnotowano w poborze, uzdatnianiu i dostarczaniu wody (-62,4%r/r), produkcji pojazdów samochodowych (-15,1%) i urządzeń elektrycznych (-7,7%).
Z drugiej strony solidne wzrosty odnotowała produkcja metali (+18,9%r/r), naprawa i konserwacja maszyn (+17,4%) oraz produkcja farmaceutyków (+15,6%). Spadki w ujęciu r/r odnotowano w 14 działach przemysłu (na 34 działy), 20 działów odnotowało wzrosty. W ujęciu odsezonowanym produkcja wzrosła o 0,5% m/m, podano także.
"Ostatnie wyniki indeksów PMI dawały nieco powodów do optymizmu, ale generalnie aktywność przemysłowa pozostaje niska, do czego przyczynia się m.in. recesja w Niemczech, o czym świadczą słabe wyniki sektora motoryzacyjnego. Produkcja przemysłowa pozostaje w stagnacji, a wahania rocznego tempa wzrostu wokół zera związane są efektami kalendarzowymi. Styczeń 2025 miał jeden dzień roboczy mniej niż styczeń 2024, co przyczyniło się do spadku produkcji w ujęciu rocznym" - podsumowano
Jak podał dziś GUS produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 1% r/r w styczniu 2025 r. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3%.
Konsensus rynkowy przewidywał spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 1%.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.02.2025Informacje ogólneAnalizy i raporty
Tygodniowy przegląd informacji z sektora finansów i bankowości
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora finansów, bankowości i ubezpieczeń z okresu 17-21 lutego.
- 20.02.2025BankiAnalizy i raporty
Bank Pekao: Wzrost płac wyniesie ok. 9% w br. utrudniając trwały powrót inflacji do celu
Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw będzie kształtować się w pobliżu 9% w br. i utrudni trwały powrót inflacji do celu, prognozują ekonomiści Banku Pekao.
- 20.02.2025Analizy i raporty
ZPF: 59,8% Polaków ma nadwyżki finansowe i może oszczędzać wg stanu na I kw. 2025 r.
Odsetek Polaków deklarujących skłonność do oszczędzania spadł do 59,8% w I kw. br. z 62,3% kwartał wcześniej, wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.
- 20.02.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
GUS: Płace w firmach wzrosły o 9,2% r/r, zatrudnienie spadło o 0,9% r/r w styczniu
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w styczniu br. wzrosło o 9,2% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,9% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 20.02.2025Analizy i raporty
Deloitte: Dyrektorzy finansowi z Polski przewidują inflację ok. 5,1% w 2025 r.
Dyrektorzy finansowi (CFO) w Europie Środkowej oczekują spadku inflacji w całym regionie do 2,9% w 2025 roku, w porównaniu do 6,1% prognozowanych rok wcześniej, wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Nieco mniej optymistyczni są dyrektorzy finansowi z Polski, którzy spodziewają się w naszym kraju inflacji na poziomie 5,1%.