Jesteśmy mocno zadłużeni względem dochodów?
Krajowe media ostatnio dość często zwracają uwagę, że pod względem średniego oprocentowania spłacanych i udzielanych kredytów mieszkaniowych, Polska niestety przoduje w UE. Co więcej, od 2012 r. do 2023 r. wyższą średnią stawką oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych niż Polska (5,06%) cechowały się tylko Węgry (6,66%). Są jednak też dobre wiadomości. Chodzi o poziom zadłużenia mieszkaniowego wobec dochodów gospodarstw domowych, który analizują eksperci RynekPierwotny.pl.
Poniższa tabela przygotowana na podstawie danych Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (European Mortgage Federation - EMF) informuje, jak w 2023 r. wyglądała relacja łącznego zadłużenia mieszkaniowego względem dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Mowa o porównaniu łącznej kwoty zadłużenia mieszkaniowego z 2023 r. oraz dochodu, który miały do dyspozycji w tym samym roku wszystkie gospodarstwa domowe.
Okazuje się, że w przypadku Polski tak obliczona relacja z 2023 r. (25%) była nie tylko wyraźnie mniejsza od unijnej średniej (71%). W grupie 25 analizowanych krajów mniejszym niż Polska zadłużeniem mieszkaniowym względem dochodów rodzin i singli cechowało się tylko pięć państw (Słowenia - 22%, Grecja - 20%, Łotwa - 19%, Rumunia - 13%, Węgry - 12%). Uwagę zwracają ekstremalnie wysokie wyniki z takich krajów, jak Norwegia (202%), Szwecja (182%), Dania (155%), Holandia (155%) i Luksemburg (140%).
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 04.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – styczeń 2025
W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć są wciąż najtańsze wśród największych metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 03.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ceny ofertowe nowych mieszkań – styczeń 2025 (wstępne dane)
Pierwszy miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czterech z siedmiu największych metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Krakowie i Poznaniu średnia poszła w styczniu w górę o 1%, zaś w Trójmieście o tyle samo w dół.
- 31.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Czy to początek spadku cen mieszkań? [RAPORT]
Najnowszy raport Barometr Metrohouse i Credipass przygotowywany przy współudziale portalu RynekPierwotny.pl przynosi zaskakujące dane dotyczące średnich poziomów cen w transakcjach w IV kw. 2024 r. Okazuje się, że w większości dużych miast nabywaliśmy mieszkania w niższych cenach niż w poprzednim okresie. Czy to początek trendu spadkowego?
- 29.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy Sopot to nadal najdroższe miasto w Polsce?
GUS dopiero niedawno opublikował „powiatowe” dane o cenach mieszkań w 2023 r. Warto sprawdzić, które miasta okazały się droższe od Warszawy.
- 24.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Nawet w Bytomiu nie jest już tanio?
Bytom w 2022 r. był „najtańszym” mieszkaniowo miastem na prawach powiatu. Sprawdzamy, czy to się zmieniło w świetle najnowszych dostępnych danych GUS.