Konfederacja Lewiatan: Będzie mniej zmian w podatkach w 2025 r.
W 2025 roku nie powinno być już tak wielu zmian w prawie podatkowym. Ponadto kontynuowana będzie dyskusja o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, prognozuje Konfederacja Lewiatan.
"Wiele wskazuje na to, że najtrudniejsze zmiany przedsiębiorcy mają już za sobą i w 2025 r. nie będzie już tak wielu inicjatyw ustawodawczych, a to da przestrzeń do dyskusji nad potrzebami firm i -mamy nadzieję przygotowanie deregulacji w prawie podatkowym, albo chociaż białej listy regulacji, które wymagają uproszczenia bądź uchylenia. Powinien to być rok refleksji nad tym, jak ma wyglądać nasz system podatkowy. Wiemy, że ilość wątpliwości i poziom skomplikowania naszego prawa podatkowego jest ogromny, niestety zawsze są pilniejsze przepisy do uchwalenia, niż refleksja nad całością systemu podatkowego" - powiedział dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński, cytowany w komunikacie.
Na pewno w 2025 r. kontynuowana będzie dyskusja nad zmianami w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców, co wynika z zapowiedzi korekt, jakie mają być wprowadzone od 2026 r. Minione lata pokazały, że dyskusja ta nie będzie łatwa, zarówno jeżeli chodzi o dialog pomiędzy rządzącymi a przedsiębiorcami, ale także w ramach partii politycznych tworzących koalicję rządzącą, podano.
"Zapewne Ministerstwo Finansów zaprezentuje zmiany w podatku PIT i CIT, które już zostały wpisane do wykazu prac Rady Ministrów, dotyczące uszczelnienia w opodatkowaniu fundacji rodzinnej, ulgi IP BOX, czy zagranicznych spółek kontrolowanych. Kontynuować będzie prace nad zmianami w Krajowym Systemie e-faktur oraz finalizować prace nad uruchomieniem tego systemu w lutym 2026 r. Biorąc pod uwagę, że obowiązujące od 2025 r. zmiany w podatku od nieruchomości oraz globalny minimalny podatek, wciąż budzą wiele wątpliwości, nie można wykluczyć, że w zakresie tych przepisów zostaną przygotowane korekty legislacyjne" - podsumował Pruszyński.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.01.2025GospodarkaRaporty i analizyInformacje z gospodarkiRaporty
CBRE: Rynek nieruchomości komerc. wyniósł ponad 4,5 mld euro w 2024 i będzie dalej rosnąć
Łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 4,5 mld euro w 2024 r., podczas gdy w 2023 roku było to nieco ponad 2 mld euro, poinformował Przemysław Łachmaniuk z CBRE. Zwrócił uwagę, że mieliśmy do czynienia z korektą na rynku, dzięki której nowoczesne nieruchomości można było kupić po nieco bardziej atrakcyjnych cenach. Ważnym czynnikiem napędzającym ruch na rynku były obniżki stóp procentowych w strefie euro. Spodziewane są kolejne obniżki, dzięki czemu aktywność na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2025 roku będzie coraz wyższa.
- 09.01.2025GospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Colliers: Liczba budowanych projektów mixed-use wzrosła o 40% od 2022 r.
Liczba projektów wielofunkcyjnych (mixed-use) w budowie wzrosła o ok. 40% od 2022 r., a podaż będzie rosła w tempie kilku procent rocznie, wynika z danych Colliers. Według firmy, polski rynek projektów wielofunkcyjnych wkroczył w fazę dojrzałości. Z połączenia podstawowych funkcji, takich jak biura, handel i usługi, projekty te ewoluują w kierunku coraz większej kompleksowości i elastyczności.
- 08.01.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
PMR: Firmy wydały na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji 1,8 mld zł w 2024 r.
Przedsiębiorstwa w Polsce wydały na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji 1,8 mld zł w 2024 r., wynika z danych firmy PMR Market Experts. 8 na 10 podmiotów zapowiada wzrost budżetów na takie narzędzia w ciągu 2 najbliższych lat.
- 08.01.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
MRPiS: Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 5,1% na koniec grudnia
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1% na koniec grudnia 2024 r. (wobec 5% miesiąc wcześniej), wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).
- 08.01.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
KE: Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce wzrósł do 99,2 pkt w grudniu
Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 99,2 pkt w grudniu 2024 r. wobec 99,1 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska (KE).