MFW: Dostosowania fiskalne powinny objąć ograniczenie wsparcia na rynku nieruchomości
Planowane przez polski rząd działania mające na celu ograniczenie deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) powinny objąć m.in. ograniczenie systemów wsparcia funkcjonujących na rynku nieruchomości, uważa stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Europę Centralną, Wschodnią i Południowo-Wschodnią Geoff Gottlieb.
"Jedną z naszych obaw jest to, że znaczna część fiskalnego planu strukturalnego, który ogłosił rząd, plasuje dostosowania w końcowych latach. Powodem moich obaw jest nie tylko brak konkretów, ale także fakt, że najbliższe dwa lata wydają się być okresami wyższego wzrostu gospodarczego, a to najlepszy czas na dostosowanie fiskalne. W szczególności, gdy fundusze unijne będą silne, a polskie gospodarstwa domowe nadal będą silne ze względu na wyższe płace, jest to najlepszy czas na dostosowanie fiskalne, a w tym okresie nie planuje się zbyt wielu dostosowań" - powiedział Gottlieb podczas debaty EKF.
Drugą kwestią, na której warto - w jego ocenie - się skupić, jest to, co powinno się zmienić w ramach tych dostosowań fiskalnych.
"Polskie gospodarstwa domowe mają bardzo dużą ekspozycję na nieruchomości. Częściowo wynika to z tego, że popyt jest subsydiowany. Nie chodzi więc tylko o kredyty hipoteczne, ale także o fakt, że podatki są niskie, a posiadanie nieruchomości przez dłuższy czas wiąże się z korzyściami podatkowymi. Istnieją również preferencje dla osób samozatrudnionych. Jest więc wiele kwestii, co do których można się zgodzić, że można je zidentyfikować jako obszary, w których może nastąpić dostosowanie, ale osiągnięcie konsensusu wokół tych kwestii w spolaryzowanym środowisku jest naprawdę tym, na co należy położyć nacisk" - dodał przedstawiciel MFW.
W komunikacie opublikowanym na zakończenie oficjalnej wizyty personelu (misji) w Polsce w połowie października MFW wymienił potencjalne środki, które wsparłyby konsolidację, jednocześnie jeszcze bardziej zmniejszając nierówności. Według Funduszu, powinny one obejmować:
* podniesienie dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez zwiększenie progresywności, aby dostosować je bardziej do rówieśników z UE,
* rozwiązanie problemu preferencyjnego i regresywnego traktowania osób samozatrudnionych,
* lepsze ukierunkowanie świadczeń socjalnych, aby skuteczniej wspierać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji,
* podniesienie dochodów z podatku od nieruchomości do poziomu zbliżonego do krajów UE oraz
* opodatkowanie większej liczby nieistotnych pozycji podstawową stawką VAT.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 20.12.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma na celu zmniejszenie ryzyka gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów. Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
- 16.12.2024Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelizację dot. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, której celem ustawy jest implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2022/2464 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, podała Kancelaria Prezydenta.
- 13.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT zapowiada przedstawienie programu mieszkaniowego w I kw. 2025; kredytu 0% nie będzie
Nowy program mieszkaniowy, dotyczący zarówno budownictwa społecznego, jak i własnościowego, zostanie przedstawiony w I kw. 2025 r., zadeklarował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Poinformował, że rozwiązań dotyczących kredytu 0% w programie nie będzie.