Mind&Roses: 68% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 68% w kwietniu br. z 61% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie wzrósł odpowiednio do 59% z 48%.
Kredyty konsumpcyjne dla osób indywidualnych wzrosną w ciągu najbliższych 6 miesięcy według 64% ankietowanych w kwietniu wobec 64% takich odpowiedzi przed miesiącem.
"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 22 pkt i w kwietniu wynosi 27 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 18 pkt, a r/r wzrosło o 21 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 21 pkt, a r/r jest wyższe o 29 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 1 pkt i wynosi 52 pkt" - czytamy w raporcie.
W przypadku kredytów obrotowych przedsiębiorców wzrostów oczekuje 69% bankowców wobec 59% miesiąc wcześniej. Wzrostu kredytów inwestycyjnych oczekuje 59% wobec 48% miesiąc wcześniej.
"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 15 pkt i wynosi 22 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 28 pkt proc., a r/r jest wyższy o 10 pkt proc. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 18 pkt, a r/r jest wyższy o 14 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 2 pkt i wynosi obecnie 29 pkt" - czytamy dalej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 29.04.2025Analizy ekspertówRaporty i analizyGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
RRSO naszych „hipotek” ponad 2 razy wyższe niż niemieckie
Nowe polskie kredyty mieszkaniowe najdroższe w UE nie tylko pod względem oprocentowania? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują ciekawe, choć niepełne statystyki.
- 28.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [RAPORT]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa w pierwszym kwartale? Jaki miały one wybór mieszkań? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 25.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych w I kw. wciąż w koniunkturalnym dołku
Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW relatywnie słaby sprzedażowo. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl najnowsze statystyki kontraktacji rynkowych tuzów zarówno w relacji rok do roku, jak i kwartał do kwartału, potwierdzają tezę o trwaniu rynku pierwotnego w stanie spowolnienia koniunktury sprzedażowej.
- 24.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Największe miasta są zasypywane ofertami mieszkań na wynajem. Czynsze poszły w dół!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł potężne odbicie liczby unikalnych ofert mieszkań na wynajem w całym kraju. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wygląda sytuacja na rynkach najmu w siedmiu największych miastach.
- 22.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
W budownictwie mieszkaniowym symptomy wiosennego ożywienia
Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje umiarkowane przyśpieszenie wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt wiary deweloperów w trwałą poprawę ich statystyk sprzedażowych, choć tymczasem wydaje się być zdecydowanie za wcześnie na ogłaszanie końca spowolnienia koniunktury sprzedażowej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki.