Mind&Roses: 70% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 70% w maju br. z 68% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie wzrósł odpowiednio do 75% z 59%.
Kredyty konsumpcyjne dla osób indywidualnych wzrosną w ciągu najbliższych 6 miesięcy według 66% ankietowanych w maju wobec 64% takich odpowiedzi przed miesiącem.
"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 21 pkt i w maju wynosi 48 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 22 pkt, a r/r wzrosło o 20 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 18 pkt, a r/r jest wyższe o 34 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 6 pkt i wynosi 58 pkt" - czytamy w raporcie.
W przypadku kredytów obrotowych przedsiębiorców wzrostów oczekuje 71% bankowców wobec 69% miesiąc wcześniej. Wzrostu kredytów inwestycyjnych oczekuje 75% wobec 59% miesiąc wcześniej.
"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 4 pkt i wynosi 26 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 1 pkt proc., a r/r jest wyższy o 22 pkt proc. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 8 pkt, a r/r jest wyższy o 3 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 4 pkt i wynosi obecnie 33 pkt" - czytamy dalej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.10.2025BankiBiznesGospodarkaAnalizy i raporty
Pekao: Choć dane o sprzedaży detalicznej rozczarowały, koniunktura się nie pogarsza
Warszawa, 22.10.2025 (ISBnews) - Po pozytywnych zaskoczeniach z przemysłu i budownictwa odczyt sprzedaży detalicznej za wrzesień, która przyspieszyła z 3,1% do 6,4% r/r, był "lekko rozczarowujący", ocenia Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao. Tym niemniej nie oznacza to pogorszenia koniunktury w sektorze, a "pozytywna opowieść" o polskim konsumencie jest dalej w mocy, podkreślili analitycy w komentarzu do danych GUS.
- 21.10.2025GospodarkaDeweloperzyAnalizy i raporty
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o 22,1% r/r we wrześniu
Warszawa, 21.10.2025 (ISBnews) - Liczba mieszkań oddanych do użytkowania we wrześniu br. wzrosła o 22,1% r/r do 19 063, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 25,8%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 17.10.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Eurostat: Inflacja HICP w Polsce wzrosła do 2,9% r/r we wrześniu
Warszawa, 17.10.2025 (ISBnews) - Inflacja HICP w Polsce wyniosła 2,9% r/r we wrześniu 2025 r. wobec 2,7% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,2%.
- 16.10.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,2% r/r we wrześniu; konsensus: 3,2% r/r
Warszawa, 16.10.2025 (ISBnews) - Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,2% we wrześniu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,2% r/r w sierpniu br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 14.10.2025Finanse i kredytyAnalizy i raporty
NBP: Eksport liczony w euro spadł o 1,43% r/r, import spadł 1,17% w sierpniu
Warszawa, 14.10.2025 (ISBnews) - Eksport towarów z Polski spadł o 1,43% r/r do 24 991 mln euro w sierpniu 2025 r., zaś import spadł o 1,17% r/r do 27 138 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).