MRiT: Rozporządzenie przeciwdziałające tzw. patodeweloperce wejdzie w życie 1 sierpnia
Warszawa, 26.03.2024 (ISBnews) - Do wykazu prac legislacyjnych ministra rozwoju i technologii trafił projekt rozporządzenia zmieniający datę wejście w życie rozwiązań przeciwdziałających tzw. patodeweloperce. Zmianie ulegnie tylko data wejścia w życie przepisów: z 1 kwietnia na 1 sierpnia 2024 r., podał resort.
"Projekt rozporządzenia powstał w odpowiedzi na zgłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego potrzeby związane chociażby z wydłużeniem czasu na modyfikacje dokumentacji planowanych inwestycji pod kątem nowych przepisów. Dlatego przesunięcie terminu wejścia w życie nowych regulacji wychodzi naprzeciw docierającym do resortu postulatom i umożliwi ukończenie projektów budowlanych dużych i skomplikowanych inwestycji" - wyjaśniono w komunikacie.
Projekt ma na celu wydłużenie okresu vacatio legis rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. poz. 2442). Zmianie ulegnie wyłącznie data wejścia w życie przepisów. Nowy termin to 1 sierpnia 2024 r. Dodatkowy okres czterech miesięcy, umożliwi poszczególnym inwestorom ukończenie prac nad projektami inwestycji, które są w toku, dodano.
Proponowane zmiany są ściśle związane z terminem wejścia w życie rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Prace legislacyjne mające na celu zmianę daty wejścia w życie obu tych rozporządzeń prowadzone są równolegle, podano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach dot. segregowania odpadów budowlanych
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach, dotyczącą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR), w tym uelastycznienie organizacji przez przedsiębiorców segregacji takich odpadów. Za nowelą głosowało 415 posłów, przeciw było dwóch, wstrzymało się 19.
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.