MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
"Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu, którego wejście w życie uzależnione jest od porozumienia w koalicji rządzącej" - napisał resort w oświadczeniu, zamieszczonym na platformie X.
W ocenie resortu wypracowanie takiego porozumienia "wiąże się ze zmianą strategii tworzenia polityki mieszkaniowej z wykorzystaniem instrumentów, które sprawdziły się" – jak podkreślono - "przy wcześniejszych dobrze ocenianych programach mieszkaniowych, takich jak 'Mieszkanie dla Młodych'".
Resort wskazuje, że wątpliwości pojawiające się w toku dotychczasowych ustaleń wewnątrz koalicji rządzącej to skutek nieodpowiedzialnego działania poprzedniego rządu, który wprowadził program "Bezpieczny kredyt 2%". Według resortu przy wprowadzaniu tego programu nie kierowano się dobrem obywateli, a - jak podkreślono w oświadczeniu - "wyłącznie terminami kampanii wyborczej".
"Chaotyczne i gwałtowne wprowadzenie na rynek dużych środków finansowych w formie interwencyjnej, spowodowało drastyczny wzrost cen nieruchomości" - podkreślił MRiT.
Zadaniem resortu - jak wskazano - jest stworzenie takiego systemu, który spełni oczekiwania zarówno zwolenników budownictwa społecznego, jak i tych którzy potrzebują wsparcia w zakupie mieszkania na własność.
Priorytetem jest zapewnienie dostępności do mieszkań młodym Polakom, podkreślono.
Na cele mieszkaniowe rząd planuje przeznaczyć 4,2 mld zł w 2025 r.
Program "Bezpieczny kredyt 2%" dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązywał od lipca 2023 r. Obejmował m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.
Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że osiągnął limit dopłat w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%" i wstrzymał przyjmowanie wniosków od 2 stycznia 2024 r.
Liczba wniosków na 28 grudnia wyniosła 2023 r. wyniosła 101 888 szt. (+7 767 szt. t/t) Liczba umów zawartych - 56 942 szt. (+1 145 szt. t/t). Kredyty były także udzielane w ramach puli złożonych wniosków w styczniu i w lutym br.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 20.12.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma na celu zmniejszenie ryzyka gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów. Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
- 16.12.2024Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelizację dot. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, której celem ustawy jest implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2022/2464 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, podała Kancelaria Prezydenta.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT zapowiada przedstawienie programu mieszkaniowego w I kw. 2025; kredytu 0% nie będzie
Nowy program mieszkaniowy, dotyczący zarówno budownictwa społecznego, jak i własnościowego, zostanie przedstawiony w I kw. 2025 r., zadeklarował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Poinformował, że rozwiązań dotyczących kredytu 0% w programie nie będzie.
- 11.12.2024Zmiany w przepisach
MFW: Dostosowania fiskalne powinny objąć ograniczenie wsparcia na rynku nieruchomości
Planowane przez polski rząd działania mające na celu ograniczenie deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) powinny objąć m.in. ograniczenie systemów wsparcia funkcjonujących na rynku nieruchomości, uważa stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Europę Centralną, Wschodnią i Południowo-Wschodnią Geoff Gottlieb.