Nadpodaż widoczna nie tylko w Łodzi?
Październik przyniósł wyraźną poprawę sprzedaży u deweloperów. Mimo tego, nadwyżka podaży jest widoczna nie tylko na terenie Łodzi.
W październiku deweloperzy mieli pewne powody do zadowolenia. Taki wniosek przynoszą najnowsze dane BIG DATA RynekPierwotny.pl. Wskazują one bowiem, że październikowa sprzedaż nowych mieszkań na dziesięciu największych rynkach była o 27% lepsza niż wynik z września. Mimo większej liczby transakcji, relacja popytu i oferty deweloperów na niektórych rynkach sugeruje wyraźną nadwyżkę podaży. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyglądają się tej sytuacji.
Jeżeli porównamy podaż nowych lokali mieszkalnych pod koniec października ze sprzedażą dotyczącą trzech ostatnich miesięcy (sierpień – październik br.), to można obliczyć średni czas wyprzedaży oferty. Ten wskaźnik mówi, jak długo wyprzedawałaby się oferta nowych lokali przy zerowym napływie kolejnych mieszkań na rynek. Można uznać, że czas wyprzedaży na poziomie 4,5 - 5,5 kwartału świadczy o rynkowej równowadze popytu i podaży.
Analizowany wskaźnik, czyli czas wyprzedaży oferty deweloperskiej, pod koniec października na dziesięciu największych rynkach wyglądał następująco:
- Trójmiasto - 4,0 kwartału
- Warszawa - 4,4 kwartału
- Bydgoszcz - 4,7 kwartału
- Kraków - 5,6 kwartału
- Lublin - 6,1 kwartału
- Wrocław - 6,6 kwartału
- Poznań - 6,9 kwartału
- Łódź - 7,6 kwartału
- Katowice i pozostałe miasta GZM - 9,4 kwartału
- Szczecin - 13,9 kwartału
Powyższe wyniki sugerują, że deweloperzy z Trójmiasta, Warszawy, Bydgoszczy i Krakowa generalnie nie powinni narzekać na swoją sytuację rynkową i sprzedaż – zwłaszcza biorąc pod uwagę wciąż wysokie stopy procentowe. Zupełnie inna sytuacja dotyczy Łodzi, obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Szczecina. Na tych rynkach klienci firm deweloperskich mają duże możliwości negocjacyjne.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r w październiku: konsensus: -6,8%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 1,5% r/r w październiku
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła br. o 1,5% r/r do 24 346 w październiku 2024 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 18,4% r/r w październiku
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku br., wzrosła o 18,4% r/r i wyniosła 23 352, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 21,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 17,3% r/r w październiku
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w październiku br. spadła o 17,3% r/r do 17 133, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).